Mattssons straff avgjorde

Redhawks.
Malmö Redhawks var nere för räkning, men lyckades ändå vinna streckmatchen mot Oskarshamn efter ett straffdrama.

Redhawks kan tacka målvakten Pontus Sjögren för två poäng.

– Starkt av oss – för vi hittade till slut ett sätt att vinna matchen. Och det är vad det handlar om i slutet av serien, sa Pontus Sjögren efter bortasegern med 3–2.

Även de andra resultaten gick Redhawks väg. Leksand bortabesegrade Södertälje och Sundsvall luggade Mora på en poäng.

Därmed har sjätteplacerade Redhawks skaffat sig en marginal på tre poäng ner till sjuan Oskarshamn och åttan Södertälje, som befinner sig precis under strecket.

Resan till förkvalserien är fortfarande besvärlig, men helt plötsligt har Redhawks kommit in i en period med flyt.

Pontus Sjögren spred säkerhet i försvaret. Trots att det stundtals var rena skjutbanan behöll Sjögren lugnet och bar ett lag som var under hård press. Många av skotten träffade i magen eller i bröstet. Ett gott tecken för en målvakt.

– Hela säsongen har jag jobbat med att spela så enkelt som möjligt och det ger resultat. Det gäller att göra så många lätta räddningar som möjligt, sa Pontus Sjögren.

Redhawks hamnade i underläge efter 07.21. Joakim Hagelin fick åka över halva banan, han passerade lätt en passiv Dragan Umicevic och en stillastående Jean-Luc Grand-Pierre. Därefter hittade Hagelin Pontus Sjögrens ena kryss.

Ingen hade kunnat protestera om Oskarshamns ledning hade varit ett par mål större efter en period. Det var Pontus Sjögren som höll kvar Redhawks i matchen. Han var lagets livlina.

Men Redhawks kom tillbaka.

Morten Green tekade i offensiv zon och pucken gick bak till backen Justin Forrest. Amerikanen kom fel in i situationen och slängde bara iväg pucken på vinst och förlust.

Det blev jackpott. Efter 07.24 i den tredje perioden hade Malmö Redhawks utjämnat.

Glädjen blev kortvarig för Redhawks.

Mindre än två minuter senare kom Oskarshamns ledningsmål.

Men Tim Heed kunde kvittera till 2–2 i powerplay.

– Vi jobbade oss in i matchen, vi blev bättre och bättre, sa Pontus Sjögren

Förlängningen slutade mållös och under straffarna klev Jesper Mattsson fram som så många gånger förut.

Dramat får snart ett nytt avsnitt.

Örebro är på väg ner mot Malmö. Serieledaren mellanlandade på fredagskvällen i Ljungby och åkte på storstryk. Troja vann med 5–1.

Räkna med att Örebro vill revanschera sig mot Redhawks i Arenan på söndagen.

Misstänker att Örebrotränaren Peter Andersson är ganska irriterad och vill låta det gå ut över sin förra klubb.

Men fortsätter Pontus Sjögren på den inslagna vägen ökar Redhawks möjligheter rejält.

– Vi är professionella, det ska inte vara några problem att ladda om mot Örebro, sa han.

102 läsare har reagerat på denna artikel.

76% är glada"

15% är likgiltiga"

4% är nyfikna

2% är arga


Hur reagerar du på "Mattssons straff avgjorde"?

Författare: Kent Jönsson
Publicerad 18 februari 2012 23.30
Uppdaterad 18 februari 2012 23.30

Redhawks
Sportbloggar
Läsarpulsen