Annons:
lördag 25 maj 2013
Annons:

Percy: Kommer billigt undan

Redhawks.

Arenaägare Percy Nilsson är inte nöjd med avtalet mellan Hugo Stenbeck och Malmö Redhawks.

Annons:

– Hugo har kommit ifrån det på ett snyggt sätt. Men han har kommit väldigt billigt undan. Det är en dålig deal, säger Percy Nilsson.

– Jag tror Malmö Redhawks hade fått rätt i en rättegång, men då hade kon dött innan gräset hade blivit grönt, fortsätter Percy Nilsson.En uppgörelse med Hugo Stenbeck var steg 1 i räddningsoperationen. Nästa steg för Redhawks är ett avtal med Malmö arena, som kan ses som en ekonomisk motor.

 

Underlättar Stenbeckuppgörelsen förhandlingarna?– Redhawks har inte betalat fjorårets skulder. Det handlar om många miljoner, men vi får kanske ta vad vi kan få i ett ackord, säger Percy Nilsson.

Han vill inte uppleva ytterligare en "skräcksäsong", som han kallar det. Percy Nilsson menar att åtgärderna inte räcker. Fräscha pengar måste in.

 

– Annars är det konkurs i december, säger han.

 

Tommy Qvarfort, ordförande i Malmö Redhawks Ishockey AB, hävdar att inga skulder ska släpa efter. 

 

– Vi ska gå in i den nya säsongen utan ryggsäck. Ett antal "riddare" tar hand om det. Biljettintäkter och sponsorpengar kommer att gå till hockey, inte att ta hand om gamla ryggsäckar, säger han.

 

Tommy Qvarfort tror att man finner en lösning med Percy Nilsson och Arenan.– Jag utgår ifrån att den klokhet som Stenbeck visar inför framtiden kommer även Percy Nilsson att visa, säger Tommy Qvarfort.



Annons:
blog comments powered by Disqus
Annons:

Författare: Kent Jönsson
Publicerad 18 maj 2012 08.47
Uppdaterad 18 maj 2012 08.59

Mest läst på Redhawks
Annons:
Redhawks
Annons:
Annons:
Sportbloggar
Läsarpulsen