Annons:
onsdag 19 juni 2013
Annons:

Röglespelare till Redhawks

Redhawks.

Alexander Bergström och Rögle går skilda vägar. Ny arbetsgivare: rivalen Malmö Redhawks.

Annons:

– Jag vill inte prata om Rögle, jag väljer hellre att prata framtid och Malmö, säger Alexander Bergström, 26 år.

Osbykillen började på hockeygymnasiet i Ängelholm och efter en vända i Oskarshamn och Borås kom han tillbaka till Rögle 2011. Men nu bryts kontraktet med elitserielaget Rögle och det blir allsvenskan med Malmö Redhawks.
– Jag har aldrig varit så noggrann med referenser, både när det gäller laget och staden, säger Alexander Bergström om övergången.

Senaste säsongen gjorde han 32 poäng (15+17) för Rögle. Han spelade mest ytterforward, men i Redhawks är han tänkt som center.
– Jag kan tillföra energi, glädje och förhoppningsvis kan jag göra ett och annat mål också, säger Alexander Bergström.
Sedan tiden i Oskarshamn känner han Lukas Eriksson och Nicklas Jadeland.
– Jag har även spelat TV-pucken tillsammans med Jadeland, säger Alexander Bergström.

Relaterade artiklar
Annons:
191 läsare har reagerat på denna artikel.

81% är glada"

6% är likgiltiga"

3% är nyfikna

8% är arga


Hur reagerar du på "Röglespelare till Redhawks"?
blog comments powered by Disqus
Annons:

Författare: Kent Jönsson
Publicerad 1 juni 2012 09.02
Uppdaterad 1 juni 2012 11.26

Mest läst på Redhawks
Annons:
Redhawks
Annons:
Annons:
Sportbloggar
Läsarpulsen