– Vi kallar oss "det nya IFK", säger Lars Holmberg.
Samarbetet med MFF avslutades förra säsongen, numera spelar bara just IFK:are i IFK Malmö.
– Efter det har det blivit en nytändning hos grabbarna. Vi hade blivit två lag, ett blått läger och ett gult läger. Men det kapitlet är avslutat, säger Lars Holmberg.
Förutom tre nya tränare är hela 13 spelare nya i truppen för i år.
– Det inte bara känns så, vi är verkligen det nya IFK.
IFK Malmö skulle egentligen premiärtränat på riktigt gräs igår, men på den planen fanns inga mål uppställda. Istället höll man återigen till på konstgräset vid MFF:s kansli samtidigt som Malmö FF tränade inne på Malmö stadion, som egentligen är IFK:s hemmaplan.
– Så är det att vara lillebror, säger Lars Holmberg som hoppas att spelarna ska få gå på gräs idag tisdag.
För IFK Malmö innebär premiären i division 3 ett lågvattenmärke. Bortamatchen mot Svedala blir IFK:s första match på 20 år så pass långt ner i seriesystemet. De senaste två åren har laget åkt ur division 1 och rasat rakt genom division 2. Nu är ledningens förväntningar höga.
– Visst är målsättningen att gå upp direkt, säger Lars Holmberg.
Den som ska leda IFK uppåt igen är nya tränaren Stefan Christoffersson. Till sin hjälp har han lika nya assisterande tränaren Ulf Pålsson och lagledaren Ronny Sandberg.
Stefan Christoffersson, som plockat med sig lagets nya lagkapten Arsim Arifi från sin förra klubb IFK Klagshamn, berättar att spelarna verkar uppskatta den nya ledningen.
– När man som IFK Malmö trillar ner några serier är det lätt att spelarna börjar tappa tron på sig själva, därför är det viktigt att föra en dialog och bygga upp självförtroendet igen.
Något som däremot kan ha skadat spelarnas självförtroende är IFK Malmös dystra försäsong. Hittills har laget bara vunnit en av åtta möjliga matcher och i snitt släppt in tre mål per match.
– Jag vill inte skylla ifrån mig, men vi har ju precis som alla andra lag dragits med förkylningar och småskador, säger Stefan Christoffersson. Samtidigt har vi spelat vår bästa fotboll mot Höllviken och Klagshamn, två division 2-lag. Det gäller att ta vara på de positiva bitarna och föra över det på seriespelet,
Division 3 drar igång 17 april. Förutom IFK Malmö är Olympic, Svedala, Höör och Bromölla nya lag för i år.
95% är glada
2% är likgiltiga