Intensiva veckor mot ny SM-final

Malmösport.
På onsdag startar den rekordintensiva elitserien i tennis. På nio dagar ska vicemästarna Fair Play spela fem omgångar och blir det nya SM-finaler är programmet åtta matcher på arton dagar.

– Tufft, givetvis, konstaterar Janne Immonen, klubbchef i Fair Play. Men det måste vara så här komprimerat för att vi ska få med de bästa spelarna. De prioriterar ju i första hand sina egna kalendrar.

Kalle Averfalk är ett av säsongens nyförvärv, kommer från Bellevue. Sen september har han deltagit i fyra svenska turneringar och varit i Kuwait tre veckor.
– Nu har jag en lucka för serietennis. Efter nyår väntar tre 10 000-dollars turneringar i Israel, berättar 22-åringen, rankad Sverigetrea i sin åldersklubb.

Filip Bergevi (Åhus) är det andra nytillskottet. Stommen består av framgångsrike hemmaliraren Pablo Figueroa samt evigt unge Andreas Vinciguerra, 30.

I somras slutade egentligen ”Vinc”. Hyllad med stående ovationer efter förlusten mot Robin Söderling i Swedish Open Båstad.

Men när man får höra att han spelade ligaspel för tyska Nürnberg i juli-augusti och framöver jagar en SM-titel med Fair Play är det svårt att betrakta det som att han har lagt racketen på hyllan.
– Elitserien blir ett test på om knäet håller. Den senaste tiden har jag inte haft ont. Fast jag har heller inte tränat så hårt.

Matchandet är dock lika roligt som förr. Och tennis i lag något alldeles speciellt.
– Känslan att vara ihop varenda dag under en månad, träna, leva, resa runt och spela matcher tillsammans är fullt jämförbar med att få representera sitt land i Davis Cup, säger ”Vinc”.

Han tycker höstens upplaga av Fair Play är vassare än de dubbla silvergängen 2009–10.
– Då hade vi inte marginalerna med oss. Förlorade på gameskillnad mot Salk och flera avgörande supertiebreak mot Kungliga.

2008 blev Fair Play svenska mästare. Målsättningen är att åter lyfta SM-bucklan den 10 december.

3 läsare har reagerat på denna artikel.

100% är glada"

0% är likgiltiga"

0% är nyfikna

0% är arga


Hur reagerar du på "Intensiva veckor mot ny SM-final"?

Författare: Jan Gustafson
Publicerad 22 november 2011 15.01
Uppdaterad 22 november 2011 15.01

Malmösport
Sportbloggar
Läsarpulsen