Det är lite FA-cup-känsla över Skånemästerskapen. Södradals säsong gick inte helt som man tänkt sig och möjligheterna att avancera till division 1 försvann efterhand.
I cupen, däremot, har det gått lysande. I omgång efter omgång har division 2-laget slagit ut lag från högre divisioner.
Och nu står spelarna där, inför sitt livs match. Skånemästerskapens final, mot superligalaget och superfavoriten FC Helsingborg.
– Vi ska inte kunna vinna, det ska vara helt omöjligt, säger avgående tränaren Mikael Karlberg men tillägger lite hopp:
– Alltså, vi kan nog vinna en av tio mot dem, kanske är det den är matchen, säger Karlberg.
Har du någon nytta av att du tränade Helsingborg i fjor?
– Ja, det har jag. Det är inget som kan avgöra matchens resultat, men det kan göra att vi känner oss mer trygga, säger Karlberg.
När tränaren håller snack med spelarna inför matchen, tar han upp hur Södradalsspelarna ska agera mot enskilda spelare i Helsingborg. ”om de ändrar sin laguppställning får vi ta ett nytt snack”, avslutar han inför gruppen.
– De behöver göra en medelmatch, och vi måste göra vårt livs match, säger Karlberg.
Matchen kommer förstås att bli känslosam för Karlberg, då det är den sista matchen han gör med klubben.
Men än mer känslosam lär det bli för veteranen, målvakten Lars Nilsson, som gör sin sista match, efter mängder med säsonger i Södradals A-lag.
Nilsson har spelat så många säsonger att han inte minns hur många.
– Jag har gjort runt tjugo säsonger, tror jag att det är. Eller om det är arton, säger han samtidigt som han funderar.
Egentligen skulle nog inte Nilsson ha spelat den stora matchen i kväll. Han har varit nackskadad i en och en halv månad, men han vill inte missa vad som kan bli ett klassiskt avslut på karriären.
– Den här matchen kan jag inte säga nej till, så jag hoppas verkligen att jag kan spela. Det blir ett fantastiskt att avsluta med en final, säger Nilsson.
Sydsvenskan låter Lars Nilsson titta i den optimistiska spåkulan inför kvällens match:
– Vi vinner med 8–7 i sudden. Niclas Gustavsson avgör.
Mikael Karlberg får samma fråga:
– Vi vinner med 6–5 i sudden. Fredrik Elliot avgör.