Furulund fortsätter sin klättring

Sport i Omkretsen.

Furulunds IK hade gjort det en gång förut – gått från division fem till tre på bara två år.

Efter helgens serieseger i division 4 nordvästra har historien upprepat sig.

– Helt otroligt, säger anfallaren Björn Lindstrand.

Det krävdes en seger över tabellettan Klippan. Vid vinst i sista omgången skulle Furulunds IK klättra förbi konkurrenten och därmed direktkvalificera sig till division tre för första gången på fyrtio år.
– Mot Klippan var det vi som jagade och hade allt att vinna. I veckan innan matchen kände jag att det kunde gå vägen, säger tränaren Mattias Lövius.

Och det gjorde det.

Efter full tid stod det 1–0 till Furulunds IK och avancemanget till division tre stod klart. Nykomlingen från division fem hade gjort det omöjliga – klivit rakt igenom serien.
– Det var lite oväntat. Jag har inte fattat det ännu, det är väldigt omtumlande, säger Lövius.

Målsättningen inför säsongen var att stanna kvar i fyran. När klubbens herrlag ledde serien i somras omvärderade ledarna målsättningen.
– Då siktade vi på kvalplatsen.

Verkligheten blev bättre än så. Något Mattias Lövius tackar spelarna och sin tydliga spelidé för.
– I våras körde vi 4–3–3, vi pressade högt och stressade motståndarna. I slutet ändrade vi mot topplagen och körde 4–5–1. Spelarna har rättat in sig i leden, kört på och litat på vad jag sagt.

Lagets spelande assisterande tränare Björn Lindstrand började spela i klubben som knatte. Att få ta sitt lag till division tre var stort för honom – och hela byn.
– Det snackas fotboll i Furulund nu. Det är helt underbart, säger Lindstrand.

Nästa år är målet i division 3 , liksom det var i år, att hålla sig kvar. Men klubben från Kävlinge kommun går som på räls så spel i division 2 år 2013 kanske inte är en omöjlighet.
– Det kan alltid ske mirakel, säger tränaren Mattias Lövius.

38 läsare har reagerat på denna artikel.

86% är glada"

7% är likgiltiga"

0% är nyfikna

5% är arga


Hur reagerar du på "Furulund fortsätter sin klättring"?

Författare: Nicolinn Nilsson
Publicerad 6 oktober 2011 23.30
Uppdaterad 6 oktober 2011 23.30

Sport i Omkretsen
Sportbloggar
Läsarpulsen