Snabb utveckling för pingistalangen

Sport i Omkretsen.
15-årigen från Trelleborg har slagit sig in i eliten på ungdomssidan.

Nyligen pressade han Sverigeettan i åttondelsfinalen i ungdoms-SM.

När USM nyligen avgjordes i Varberg visade Isaac Nyheim att han tagit ett stort kliv i sin utveckling. I åttondelsfinalen fick han möta Sverigeettan bland 15-åringar, Kim Nilsson från Kristianstad. Nyheim pressade Nilsson men det blev ändå en neslig förlust med 0–4 i set efter att det blivit fyra gånger 9–11. Det var 9–9 i alla seten.
– I sista set hade jag 9–5 men lyckades inte hålla ihop det, berättar Isaac Nyheim, som ändå var nöjd med att komma bland de sexton bästa.
– När jag mötte honom för ett år sedan hade jag inte en chans, säger Isaac Nyheim.

Placeringen i USM kommer att höja Nyheims rankning, han är rankad 26:a i Sverige just nu. För ett år sedan var han rankad 160 i landet i sin åldersklass.
– Jag satsar mycket mer på pingisen nu och tränar hårdare. Jag har tränat mycket fysik också vilket gjort mig starkare, förklarar Nyheim sin utveckling.

Till hösten har han tänkt byta Liljeborgsskolan mot pingisgymnasiet i Eslöv, och då får han ännu mer tid till träning.
För två år sedan bytte han Trelleborgs BTK mot Skurups BTK som han tävlar för nu. Där spelar Isaac Nyheim i division 2 kommande säsong som yngste spelare i Skurups A-lag. En snabb utveckling för Nyheim som började med bordtennis först när han var 10 år.
– Jag ska försöka bli starkare mentalt, så att jag håller hela vägen, det gäller att inte slappna av i de avgörande bollarna, säger Isaac Nyheim om vad han behöver förbättra.

Författare: Jonas Jakobsson
Publicerad 4 maj 2011 09.02
Uppdaterad 4 maj 2011 09.02

Sport i Omkretsen
Sportbloggar
Läsarpulsen