Annons:
fredag 24 maj 2013
Annons:

Veteranen: Alla är taggade inför det här

Sport i Omkretsen.
Det var ett tag sedan sist, men nu är Lobas damlag tillbaka i basket­ettan. Och veteranen Annika Höjman ser fram emot utmaningen.
Annons:

Den 24 september spelar Lobas sin premiärmatch i Basketettan, borta mot Växjö. 34-åriga Annika Höjman inleder då sin sjuttonde tävlingssäsong i Lommaklubbens A-lag och några problem med motivationen är det inte.
– Det här är en stor grej för Lobas, säger hon. Alla i klubben är lite nervösa, fast på ett bra sätt. Det ska bli jättekul och spännande att spela i ettan igen.

Att spela basket i en annan klubb finns inte på kartan och hon säger att hon hade fortsatt att spela även om Lobas hade blivit kvar i division 2.
– Fast inte med samma entusiasm. Nu är det en utmaning, det är på allvar och inte bara motion. Man får vara helskärpt och göra sitt bästa och så länge jag platsar och tycker det är roligt så fortsätter jag.

Tillsammans med återbördade Karin Fältman står Annika Höjman för det mesta av rutinen i det unga laget. Om man undantar de spelare som har dubbel­licens och därmed möjlighet att representera både Lobas och Eos i Damligan, är de två ensamma i den unga truppen om att ha provat på spel i division 1 eller högre.
– Stommen i laget är spelare födda -94. Men de kan växa med uppgiften snabbt, man hinner utvecklas jättemycket under en säsong när man är i den åldern, säger Annika Höjman.

Om serien startade i morgon skulle Lobas inte vara riktigt redo, menar hon. Men det är två och en halv vecka till seriestart och det bör räcka en bit på vägen, en åsikt som delas av lagets tränare Kim Engel.
– Vi har pratat mer försvar, hur tjejerna ska jobba tillsammans. Men framför allt har vi byggt vidare på vårt anfall. Spelarna behöver ha lite press på sig, vi har haft samma anfallsspel i ett par säsonger och vi måste utveckla det så det inte blir för enkelt att läsa.

Kim Engel har klart för sig hur spelet ska förbättras, däremot inte hur långt det kan räcka i ettan.
– Att vi ska klara oss kvar och etablera oss i ettan på sikt är viktigt för hela föreningen. Men eftersom truppen inte har varit spikad förrän nu har vi inte kunnat formulera en målsättning inom laget än. Det är ju en ny erfarenhet för nästan alla att spela i ettan.

Annika Höjman vill inte heller komma med några förutsägelser så här tidigt.
– Hur det går har jag ingen aning om. Vi kommer att vinna en del matcher och förlora en del. Men alla är taggade inför det här.

Annons:
19 läsare har reagerat på denna artikel.

78% är glada"

5% är likgiltiga"

5% är nyfikna

10% är arga


Hur reagerar du på "Veteranen: Alla är taggade inför det här"?
Annons:

Författare: Fredrik Hedenskog
Publicerad 28 september 2011 23.30
Uppdaterad 28 september 2011 23.30

Annons:
Sport i Omkretsen
Annons:
Annons:
Sportbloggar
Läsarpulsen