Ny förlust för Redhawks

Sport.
Förlusttrenden fortsätter. Malmö Redhawks föll tungt igen. Tingsryd vann med 4–3.

Redhawkscentern Morten Green blev en av syndabockarna. Ett felpass från honom låg bakom Tingsryds vinstmål.
– Det var ett stort misstag från min sida. Och det var olyckligt med tanke på det läget vi är i. Vi hade behövt vinna i dag, sa han.

En fredagsmatch i Tingsryd är en svårare uppgift än vad det låter som. Redhawks hade två raka förluster i ryggsäcken och starten blev inte perfekt. Inte heller avslutningen.

Efter dryga fem minuter tryckte Markus Molin in en retur från Hannu Toivonen. Den finländske målvakten fick alltså starta igen, trots genomklappningen mot Rögle i onsdagens Skånederby.

Som så många gånger förr den här säsongen var det Malmö Redhawks powerplay som tog in laget i matchen igen.

I slutet av den första perioden kvitterade Jesper Mattsson. Upprinnelsen var ett skott från Linus Klasen. Jesper Mattsson hade inga svårigheter att slå in målvaktsreturen.

Spelet fem mot fem har varit Redhawks svaghet hittills i höst, men ledningsmålet var vackert – och det tillkom med lika styrkor på isen.

Dragan Umicevic vandrade in från kortsargen och hittade Morten Green. Dansken spelade direkt vidare till Tomas Kollar, som rakade in 2–1.

Då såg det faktiskt ut som om Redhawks hade total kontroll på händelseförloppet.
– Jag tyckte att vi spelade tillräckligt bra för att vinna. Vi kunde ha lett med både 3–1 och 4–1, sa Morten Green.

En olycklig start på den tredje perioden blev emellertid för tung att bära.

Efter fjorton sekunder kvitterade Filip Owesson med ett vinkelskott, som Hannu Toivonen borde ha tagit.

Det var Toivonens skönhetsfläck, som till stora delar förstörde hans afton. Han svarade annars för ett par riktigt kvalificerade räddningar.

Drygt två minuter efter kvitteringen tilläts Tingsryd ta ledningen i Redhawks powerplay. Detta genom Tom Koivisto.

Och det skulle bli ännu värre för Redhawks. Morten Green felpassade rakt i gapet på Richard Mueller, som slog in sin egen retur.
– Aldrig roligt att göra ett sådant misstag, sa Morten Green.

Efter 6.24 av slutperioden hade Tingsryd vänt 1–2 till 4–2.

En minichock för Redhawks.
– Det small tre gånger på raken, sa Morten Green.

Alexander Barta skapade spänning och dramatik genom att reducera med lite mindre än tre minuter kvar av kampen.

Redhawks forcerade mot slutet i en desperat jakt på kvittering. Dragan Umicevic, som gjorde sin bästa match i Redhawkströjan, sköt strax utanför. Barta prickade stolpen i slutminuten.

Närmare än så kom inte Malmö Redhawks.

Kanske hade man kunnat få ännu större tryck mot Tingsrydskassen genom att plocka ut Hannu Toivonen och få in en sjätte utespelare.

Men det hände inte. Tingsrydskillarna jublade högt. Redhawksspelarna deppade efter den tredje raka förlusten.

Dessutom drabbades laget av en skada.

Alexander Ribbenstrand råkade ut för ett felskär i den första perioden, Redhawksbacken haltade ut i omklädningsrummet och återkom inte i spel.

På söndag kommer Sundsvall på besök i Malmö arena.
– Vi måste stoppa blödningen och börja vinna matcher, sa Morten Green.

Relaterade artiklar

Författare: Kent Jönsson
Publicerad 5 november 2011 16.06
Uppdaterad 5 november 2011 16.06

Sport
Sportbloggar
Läsarpulsen