Annons:
måndag 20 maj 2013
Annons:

Planerna för Jägersro står fast

Malmö.

Travsällskapets årsstämma beslutade på måndagskvällen att inleda upphandlingen av den nya 1400–metersbanan. Planerna på en ny travbana på Jägersro, där dagens galoppbana finns, ligger alltså kvar. 

Annons:

– Förarbetet har kommit så långt, så upphandlingen kommer att påbörjas inom den närmaste tiden, säger Skånska Travsällskapets ordförande Kerstin Peterson–Brodda.

Enligt travsällskapet ska galoppverksamheten på banan upphöra den 30 september 2012, men stämman gav också styrelsen mandat att träffa avtal om en förlängning för galoppverksamheten året ut. Men det ska vara enbart om en godtagbar ekonomisk uppgörelse kan träffas.

– Avtalet upphör att gälla den 30 september, förklarar Peterson–Brodda.

Det brev som Skånska Fältrittklubbens advokat Johan Gadd skickade förra veckan behandlades också och Kerstin Peterson–Brodda lät trygg:

– Vi känner oss säkra på att det är vår uppfattning som gäller. Vi ska svara Fältrittklubben skriftligen, men har inte gjort det ännu.

Fältrittklubben har önskat få svar innan föreningens årsstämma den sjunde maj. Då ska medlemmarna fatta beslut om det blir en stämning av travsällskapet.

Annons:
Annons:

Författare: Anders Engman
Publicerad 23 april 2012 22.38
Uppdaterad 23 april 2012 23.07

Annons:
Sport
Annons:
Annons:
Sportbloggar
Läsarpulsen