Operation stoppar stjärnjockey

Ridsport.
Fredrik Johansson opererades i går på ett sjukhus i Oslo.

Läkarna plockade bort en del skadade benbitar i hans högra axel och "fixade" även till en gammal skada.

– Just nu känns det ruskigt tungt, erkänner han. Axeln gör riktigt ont och sommarens alla storlopp är borta.

Operationen gick trots allt bra och kort efter ingreppet fick han också besked om att det finns ett visst hopp om att han kan vara tillbaka till det Svenska galoppderbyt på Jägersro den fjortonde augusti.

– Sex till åtta veckor trodde läkaren att det skulle ta, men samtidigt varnade han mig för att sätta igång för tidigt.

Det var i samband med Stockholms Stora Pris som Fredrik ofrivilligt blev inblandad i en situation sedan den brittiske jockeyn Edward Ahern ridit oförsiktigt och orsakat en olycka. För att inte rida rakt in i situationen tog Fredrik så hårt i sin häst att högeraxeln skadades.

– Även om det är jobbigt just nu är jag tacksam för den norska sjukvården. Jag har fått betala min undersökning och operation själv, men det har gått fort och bra. I Sverige där jag betalt skatt hela mitt liv hade jag fått en röntgentid i mitten av juli.

Eftersom han kunde ta vägen över Norge, där också hans flickvän bor, finns det nu alltså en möjlighet att rida i Derbyt. Kanske en liten tröst eftersom han missar feta segerchanser både i det tyska derbyt och i det grekiska derbyt.

– Om en vecka ska jag tillbaka på sjukhuset och då ska läkarna ta stygnen. Sen kommer jag att vara helt fokuserad på att komma tillbaka.

Författare: Anders Engman
Publicerad 16 juni 2011 08.36
Uppdaterad 16 juni 2011 08.36

Ridsport
Sportbloggar
Läsarpulsen