Seger för Lunds BK i seriefinalen

Sport.
Lunds BK vann med 2–1 borta mot Karlskrona i seriefinalen i division 2.

KARLSKRONA. Lunds BK kom starkt igen efter två raka förluster i fotbollens division 2. Vinst med 2-1 (0-1) i den tidiga seriefinalen på bortaplan mot Karlskrona. Efter en stark andra halvlek kunde Lunds BK åka hem med tre viktiga poäng i bagaget sedan man besegrat Karlskrona med 2-1 (0-1). En seger som gladde Lunds tränare Jack Jensen.

– Visst var det här något av en sexpoängsmatch när det gällde toppstriden. Det gäller ju att vinna de här viktiga matcherna.

Lunds BK har varit darrigt i försvarsjobbet i de två senaste matcherna. Nu bjöd man mer eller mindre Karlskrona på ledningsmålet i första halvlek men som Jack Jensen fortsatte.

– Vi vänder på matchen i andra halvlek. Kvitteringen dröjde visserligen till mitten av andra halvlek men sedan gick vi för ett segermål.

Det segermålet kom också genom Lunds duktiga mittfältare Joakim Persson tolv minuter före full tid. Joakim Persson var först på ett inlägg.

– Joakim var värd det målet. Han presterade en jättematch rakt igenom, berömde Jack Jensen.

Bra i Lund var också inhopparen 18-årige backen Mårten Nordbeck. Han kom in redan efter en kvart då mittbacken Fredrik Jönson blev skadad.

– Fredrik fick åka iväg till lasarettet med en misstänkt fraktur i armen. Handlar det om ett brott lär han inte vara tillbaka förrän i höst.

Relaterade artiklar

Författare:
Publicerad 18 juni 2009 21.43
Uppdaterad 18 juni 2009 21.43

Sport
Sportbloggar
Läsarpulsen