Annons:
onsdag 22 maj 2013
Annons:

Sundhage drömmer om guld

Sport.
Pia Sundhage drömmer om ett OS-guld och en fortsättning som förbundskapten för USA.
Annons:

Ordern när hon började var tydlig – OS-guld var det enda som räknades. Annars skulle inte det årslånga kontraktet förlängas. Men på en campusanläggning i Peking står Pia Sundhage och citerar Karin Boye med sådan övertygelse att det verkar ha gått hem till och med i det så resultatinriktade amerikanska fotbollförbundet.

– Det finns en fördel med höga ambitioner, men i vårt fall är det verkligen vägen dit som är mödan värd, säger Pia Sundhage och ögonen glittrar.

– Med tanke på allt som hänt oss är finessen att kunna njuta av vägen.

Med ”allt” tänker hon på att lagkaptenen Kristine Lilly nyligen blivit mamma men allra mest på Abby Wambachs skada. Efter att flera av det tidiga 2000-talets fixstjärnor lagt av med fotboll har Wambach varit nyckelfigur i det amerikanska landslaget. När hon bröt benet i juli förminskades USA:s chanser till ett OS-guld avsevärt. Och därmed Pia Sundhages möjlighet till ett kontrakt längre än ett år.

– Jag ska villigt erkänna att när jag såg Abby ligga där och förstod att hon hade brutit benet tänkte jag för en sekund: där rök mitt jobb. Men sen vände jag det till något positivt. Vi tränare gillar ju utmaningar så nu blev bara utmaningen större och jag ännu mer privilegierad.

För att vara dagen före en OS-final är stämningen lättsam på den amerikanska träningen. Stora delar av den amerikanska truppen tränar på samma universitetscampus. Säkerheten är maximal. Eftersom vi missat att anmäla oss 24 timmar i förväg körs vi i en specialbil direkt från det stora presscentrat intill Fågelboet till detta campus där basketlandslaget passerar på väg in för träning precis innan fotbollslandslaget anländer.

Pressen på det amerikanska laget har lättat. Stjärnglansen är inte riktigt densamma som förr och efter den inledande förlustmatchen mot Norge (0-2) såg inte USA ut som ett möjligt guldlag.

– Men jag blev inte stressad över Norgematchen. Jag tycker att vi spelade bra, säger Pia Sundhage och det som hänt därefter visar att hon har rätt. Laget vann resterande matcher i gruppspelet och sedan ständigt uppkäftiga lillasystern Kanada i kvartsfinalen innan det var dags att slå ut Japan i semifinalen. Nu står Brasilien för motståndet och frågorna om revansch för förra årets förlorade VM-semifinal mot just Brasilien är många.

– Jag skulle aldrig ta ordet revansch i min mun. Det är inte min stil att prata om sådant och det är inte heller något jag känner, jag var inte med då. Jag fokuserar på det som är positivt i vårt lag.

Spelarna vittnar om en annorlunda ledarstil jämfört med vad de är vana vid från amerikanska tränare. Pia Sundhage betonar ständigt samarbetet och laget, och istället för att enligt amerikansk modell pusha genom att betona att det alltid går att göra allt bättre är hon noga med beröm och att diskutera varför situationer uppkommer och hur de bäst går att lösas.

Idag ligger stort fokus på att stoppa Marta som hade stor show i semifinalen mot Tyskland. Där blir det viktigaste att hitta balansen mellan att ständigt vara två mot Marta och samtidigt behålla det egna spelet.

Men Pia Sundhage verkar inte särskilt orolig. Varken för finalen eller hennes egen framtid.

– Med ett guld sitter jag i guldsits, säger hon och skrattar åt sin egen ordvits.

– Men jag tror att de kan nöja sig med ett silver också. Jag kan nog få behålla jobbet med tanke på att förutsättningarna inte är lika bra som när vi började.

Precis innan hon ska gå får hon frågan om hon ska bo kvar i Los Angeles eller flytta till ostkusten. Svaret blir: ostkusten. Det är där de flesta klubbarna kommer finnas när proffsligan drar igång.

– Nästa år blir mitt jobb så annorlunda. Det kommer handla om att se väldigt mycket klubbmatcher, säger Pia Sundhage och avslöjar med det svaret att hon räknar med ytterligare ett år som amerikansk förbundskapten. Minst.

Annons:
Annons:

Författare: Anja Gatu
Publicerad 20 augusti 2008 22.33
Uppdaterad 20 augusti 2008 22.33

Annons:
Sport
Annons:
Annons:
Sportbloggar
Läsarpulsen