Annons:
Annons:
Annons:
Annons:

Vem var främst 2012?

Rolf-Göran Bengtsson fick Skånebragen...
Lisa Nordén tog silver i damernas...
Skytten Håkan Dahlby tog OS-silver...
Frederik Nielsen.
SM i thai-box . Lina Länsberg mot...
LUGIs Maria Adler mot Eslöv.
1 2 3 4 5 6

Vem var främst 2012?

Sport. 2011 var ryttaren Rolf-Göran Bengtssons år. EM-guld, en andraplacering på världsrankingen och så – som kronan på verket – Sydsvenskans Skånebragden.

Den 3 januari i år var han på hemmaplan för en träningsvisning i Helsingborg och fick ta emot sin utmärkelse. Bara några veckor senare var det dags för nästa pris – Radiosportens Jerringpris.
Men vilken skånsk idrottare, eller vilket lag, är Skånes främsta 2012?

Här presenterar vi vår lista över skånska idrottare som varit framgångsrika i sina respektive sporter under 2012. Skulle listan inte vara helt komplett, så är andra förslag till Skånebragdsvinnare också välkomna.
Nu är det upp till er läsare att rösta fram de tio kandidater som kommer att läggas på Skånebragdsjuryns bord. Och bland idrottarna på den tio-bästa-listan kommer vinnaren att koras.
Till och med den 23 november kan ni rösta. Reglerna är enkla: Den aktive måste ha representerat en skånsk klubb när han eller hon utförde prestationen, alternativt vara ett lag i en skånsk förening. Och priset kan bara gå till en aktiv, inte till tränare eller ledare.

BADMINTON
Henri Hurskainen, Malmö BK: EM-silver singel, SM-guld singel, just nu rankad 42:a i världen.
Emma Wengberg, Malmö BK: SM-guld dubbel, just nu dubbelrankad i 32:a paret i världen.

BEACHVOLLEY
Tora Hansson, Malmö BC: SM-guld.

BORDTENNIS
Eslövs AI: SM-guld lag herrar.

BOWLING
Jesper Agerbo, Kulladals BS: EM-guld singel, EM-guld tremanna, EM-brons all events (sammanlagt).
Sandra Andersson, Spader Dam: EM-guld tremanna, EM-brons tvåmanna, EM-brons tremanna, SM-guld singel.
Martin Paulsson, Kulladals BS: EM-silver tvåmanna, EM-brons tremanna.

BOXNING
Patricia Berghult, Höllvikens BK: NM-guld, SM-guld, VM-kvartsfinal, JEM-silver.
Shipra Engelke, Malmö BC: NM-guld, SM-guld.
Nina Jelic, Malmö BC: SM-guld.

BROTTNING
Niklas Amnemo, Bjuvs BK: SM-guld.
Jenny Fransson, Klippans BK: VM-guld, SM-guld.
Viktoria Jeppsson, Klippans BK: SM-guld.
Ida Nilsson, Eslövs AI: SM-guld.
Fredrika Pettersson, Klippans BK: SM-guld.
Robert Rosengren, IK Sparta: OS-sjua.
Fredrik Schön, Svedala BK: SM-guld.

DYKSPORT
Herrlaget, SDK Malmö Triton: SM-guld undervattensrugby.
Damlaget Black Mermaids, SDK Malmö Triton: SM-guld undervattensrugby.

FOTBOLL
Kosovare Asllani, Kristianstads DFF: OS-kvartsfinal.
Thora Helgadottir, LDB FC Malmö: Utsedd till årets målvakt på Fotbollsgalan, SM-silver.
Amanda Ilestedt, LDB FC Malmö: Guld i U19-EM, SM-silver.
Pontus Jansson, Malmö FF: landslagsdebutant, SM-trea.
Hedvig Lindahl, Kristianstads DFF: OS-kvartsfinal.
LDB FC Malmö: SM-silver.
Malin Levenstad, LDB FC Malmö: OS-kvartsfinal, SM-silver.
Malmö FF: Trea i allsvenskan.
Anja Mittag, LDB FC Malmö: seger i allsvenskans skytteliga, utsedd till årets spelare och årets anfallare på Fotbollsgalan, SM-silver.
Lina Nilsson, LDB FC Malmö: OS-kvartsfinal, SM-silver.
Elin Rubensson, LDB FC Malmö: Guld och skytteligaseger i U19-EM, årets genombrott på Fotbollsgalan, SM-silver.

FRIIDROTT
Josefin Magnusson, Malmö AI: SM-guld 400 m (ute).
Pernilla Nilsson, IFK Trelleborg: SM-guld 200 m (inne).
Philip Nossmy, Malmö AI: EM-sjua 110 m häck (ute).
Petter Olsson, Malmö AI: SM-guld 400 m häck (ute).
Johan Wissman, IFK Helsingborg: SM-guld 400 m (inne) och 400 m (ute).
Malmö AI, damlaget: SM-guld 4x100 m (ute).

GOLF
Peter Hanson, Sturup Park GK: Trea i US Masters, sjua i PGA-mästerskapen, sammanlagd tvåa på Europatouren och 19:e på världsrankningen just nu, två segrar på Europatouren, med i Europas vinnande Ryder Cup-lag.
Caroline Hedwall, Barsebäck G&CC: En seger på Europatouren.
Barsebäck G&CC, herrlaget: SM-guld.

GYMNASTIK
Carl Green, GK Motus Salto: SM-guld hopp.

HANDBOLL
Maria Adler, Lugi HF: Guld i U20-VM, SM-silver.
Emma Friberg, H43/Lundagård: Guld i U20-VM.
Nathalie Hagman, Lugi: vann elitseriens skytteliga.
Anna Lagerquist, Lugi HF: Guld i U20-VM, SM-silver.
Lina Larsson, Lugi HF: Guld i U20-VM, SM-silver.
Linn Larsson, Lugi HF: Guld i U20-VM, SM-silver.
Clara Monti Danielsson, Lugi HF: Guld i U20-VM, SM-silver.
Zoran Roganovic, H43: vann elitseriens skytteliga.
Vanessa Tellenmark, H43/Lundagård: Guld i U20-VM.
Lugi HF, damlaget: SM-silver.
IFK Kristianstad, herrlaget: SM-silver.

HANDIKAPPIDROTT
Pelle Kulle, FIFH Malmö: sexa i paralympics, rullstolsrugby.
Mikael Norlin, FIFH: sexa i paralympics, rullstolsrugby.
Peter Rosenmeier, FIFH: brons i paralympics, bordtennis.
Tobias Sandberg, FIFH: sexa i paralympics, rullstolsrugby.
P-J Uhlmann, FIFH: sexa i paralympics, rullstolsrugby.

ISHOCKEY
Anna Johansson, Malmö Redhawks: guld i ungdoms-OS.
JUDO
Robin Pacek, Kristianstad JK: SM-guld.
KAMPSPORT
Annie Eriksson, Malmö Muay Thai: VM-brons thaiboxning.
Lina Länsberg, Malmö Muay Thai: VM-guld, SM-guld thaiboxning.
Emma Thyni, Malmö Muay Thai: VM-brons, SM-guld thaiboxning.
KARATE
Damlaget, GAK Enighet: SM-guld kata.
RIDSPORT
Tomas Eriksson, Åstorpsortens RF: SM-guld fyrspann.
Flyinge HSK: SM-guld dressyr lag.
Lisen Bratt Fredricson, Österlens RK: OS-sexa laghoppning.
Rolf-Göran Bengtsson, Flyinge RF: förste svensk att rankas etta i världen, tvåa i världscupens grundserie, sexa i världscupfinalen, OS-sexa i laghoppning.
Niklas Lindbäck, Össjö HS: OS-fyra fälttävlan lag.

SIMHOPP
Mathilda Danckler, Malmö KK: SM-guld 3 m syncro (inne).
Christofer Eskilsson, Malmö KK: SM-guld höga hopp (inne).
Jennifer Granath, Malmö KK: SM-guld 3 m syncro (inne).
Jonathan Jörnfalk, Malmö KK: SM-guld 1 m (inne).

SIMNING
Kristian Kron, Helsingborgs SS: SM-guld.
Nathalie Lindborg, Malmö KK: EM-brons lagkapp.
Ida Marko-Varga, SK Triton: SM-guld.
Therese Svendsen, SK Ran: EM-brons lagkapp.
Lucy Worall, Helsingborgs SS: SM-guld.
Gustav Åberg Lejdström, Helsingborgs SS: SM-guld.

SHORTTRACK
Alexander Dyk Strömberg, SK Skrinnaren: 4 SM-guld.
Ranya Ezzi, SK Skrinnaren: 5 SM-guld.
Martin Johansson, SK Skrinnaren: 1 SM-guld.

SKELETON
Linus och Rasmus Ottosson, Vitsippedalens SK: SM-guld dubbel.

SKYTTE
Håkan Dahlby, Askeröds SK: OS-silver dubbeltrap, SM-guld (samt EM-guld tävlande för Haninge SK).
Stefan Nilsson, Trelleborgs JSK: En seger i världscupen skeet.
Kristian Sjöberg, Torna-Hällestads PK: SM-guld luftpistol.
Marcus Svensson, Landskrona-Saxtorps JSK: OS-sjua skeet.

STYRKELYFT
Henrik Franzén, Lunds TK: SM-guld bänkpress.
Stefan Jamroz, Lunds TK: VM-guld och världsrekord bänkpress.

TAEKWONDO
Nikita Glasnovic, Team Toigye: guld i U21-EM.

TENNIS
Sofia Arvidsson, Helsingborgs TK: Seger i Memphis WTA-tävling, just nu rankad 41:a i världen.
Frederik Nielsen, Fair Play TK: Seger i Wimbledons dubbelturnering, dubbelsemifinalist i ATP-slutspelet, just nu dubbelrankad 21:a i världen.

TRAV
Johnny Takter, Jägersro: Seger i Breeders Crown, seger i Oaks.

TRIATHLON
Lisa Nordén, Kristianstads triathlonklubb: OS-silver, VM-guld, SM-guld.

Annons:
Annons:
Rösta

Listan är en förteckning över möjliga kandidater och gör inte anspråk på att vara heltäckande.

Du kan rösta på tre kandidater till Skånebragden. Skriv namnen på dina kandidater, ditt eget namn och adress och mejla till skanebragden@sydsvenskan.se

Eller skicka ditt svar till Sporten, Sydsvenskan, 205 05 Malmö. Det finns en talong i söndagens Sydsvenskan. Rösterna ska vara Sydsvenskan tillhanda senast söndagen den 25 november.

Tidigare vinnare

1998 Peter Andersson, bågskytte
1999 Roland Nilsson, fotboll
2000 Pia Hansen, skytte
2001 R-G Bengtsson, ridsport
2002 Peter Ijeh, fotboll
2003 Caroline Jönsson, fotboll
2004 Malmö FF, fotboll
2005 Jan Brink, ridsport
2006 Kenny Jönsson, ishockey
2007 Henrik Stenson, golf
2008 R-G Bengtsson, ridsport
2009 Lisa Nordén, triathlon
2010 Lisa Nordén, triathlon
2011 R-G Bengtsson, ridsport

Annons:
Annons:
toppnyheterna just nu