”Jag kommer att rida ut stormen”

Sverige.
Idag samlas partitoppen ”för att ställa saker till rätta” – och kanske avsätta Håkan Juholt. Trots nya påståenden om fusk – och trots nya krismöten – vill S-ledaren sitta kvar. – Jag kommer att rida ut stormen, sade han igår.

Turbulensen kring Socialdemokraternas partiledare Håkan Juholt nådde på torsdagen en ny kulmen. Redan på morgonen dök en ny kvittoaffär upp när Expressen avslöjade att Juholt vid två tillfällen under våren 2007 krävt riksdagen på ersättning för både hyrbil och resor med egen bil – för exakt samma dagar.

Avslöjandet ledde till nya krismöten: i Riksdagshuset samlades gruppstyrelsen; i partihögkvareteret på Sveavägen hölls informationsmöten med verkställande utskottet, partistyrelsen och partidistriktens ordföranden.

Framåt lunchtid framkallade mötena spekulationer om vad som var på gång.

Sveriges Television påstod på sin hemsida att ”timmarna för Juholt är räknade” och att samtal pågår för att förmå honom att avgå.

Partisekreteraren Carin Jämtin gick på partiets hemsida ut med ett uttalande om att partiet ”måste agera beslutsamt för att ställa saker till rätta”.

Mitt under krismötena stegade Juholt själv upp till Sveriges Radio. I en intervju med Lotta Bromé avvisade han alla avgångsrykten.

– Det är många rykten och spekulationer, men det är viktigt att man håller fast vid det som är sant och riktigt. Socialdemokraterna har valt en ordförande. Det är politik som det här handlar om, sade han.

Håkan Juholt sade sig vänta på att ”krutröken lägger sig” och bagatelliserade de felaktiga ersättningar han fått från riksdagen: hyresbidragen på 160 000 kronor för bostaden i Västertorp, bidraget för en resa med sambon till Vitryssland och de båda reseräkningarna från 2007.

– Jag reser hundra eller tvåhundra dagar om året och har skrivit kanske tusen reseräkningar under sjutton års tid. Om jag gjort fel vid ett eller två tillfällen ska det givetvis rättas till, sade Juholt.

Trots att det nu avslöjats tre typer av felaktiga utbetalningar sade han sig bara ha gjort sig skyldig till ett enda misstag.

– Jag har gjort ett fel, ett fel har jag gjort. Och jag har inte försökt dölja någon information, sade han.

Efter intervjun svarade Håkan Juholt kort på frågor från journalister innan han satte sig i en väntande Säpo-bil. Han var tydlig om hur han ska få allt att lugna sig:

– Jag ska fokusera på politiken.

Strax därpå avslöjade Dagens Eko ännu en kvitto­affär: Juholt lämnade i februari 2008 in ytterligare en reseräkning för att ha kört hyrbil och egen bil på samma gång.

Än har inga riktigt tunga socialdemokrater gått ut med krav på att Håkan Juholt bör avgå. Bara två ledande S-politiker – Jan Andersson, S-ordförande i Helsingborg och Göran Dahlström, S-kommunalråd i Katrineholm – har ropat på partiledarens avgång. Det finns en allmän uppfattning i den egna riksdagsgruppen att Juholt gjorde en storstilad insats i onsdagens partiledardebatt

Flera partidistrikt, bland annat Jönköping, Värmland och Skåne, har tills vidare förtroende för Juholt.

– Han har gjort fel. Det är djupt olyckligt. Det enda han kan göra är att rätta till det i efterhand, säger riksdagsledamoten Marie Granlund från Malmö.

– Vi är nära den gräns när hans ledarskap blir ohållbart, säger en annan skånsk ledamot.

Enligt Carin Jämtin är Socialdemokraterna ”ett parti som ska klara en granskning” och ”ett parti vars företrädare ska kunna försvara hur vi agerar”.

Igår kväll var det osäkert om Håkan Juholt lyckats med det.

Fler artiklar om Juholtaffären

Författare: Erik Magnusson
Publicerad 14 oktober 2011 10.10
Uppdaterad 14 oktober 2011 10.10

Sverige
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu