200 personer evakuerade efter laviner

Sverige.
Kraftig snösmältning har lett till jordskred och laviner i norra Sverige under dagen. Närmare 200 personer har evakuerats med hjälp av helikopter i Norrbottensfjällen efter att fem laviner utlösts under natten.

Snö och jordras i kombination med kraftigt vattenflöde har orsakat stora skador på den fem mil långa vägen mellan Stora Sjöfallet och Ritsem, som nu är helt avstängd.

– Lavinerna drog med sig jord och stenar och for fram som en bulldozer och styrde bort allt som var i vägen. Det är ofattbara krafter – vägräcken knäcktes lika lätt som om de vore snören, säger Alf Waara, enhetschef med ansvar för väghållningen i Gällivare kommun.

Flera hundra personer blev instänga i fjällen när lavinerna rasade över vägen. Försök att reparera vägen har misslyckats på grund av nya vattenmassor.

Stora delar av Norrland har de senaste dagarna haft sommartemperaturer och det har satt fart på snösmältningen.

SMHI varnar nu för att snösmältningen ska leda till mycket höga flöden, varningsklass två, i de medelstora vattendragen i mellersta delen av Norrlands inland. I detta område har det regnat kraftigt de senaste dagarna och det ökar risken för översvämningar

I nedre delen av Byske älv, i medelstora vattendrag i delar av kust- och inland i Norrbottens län och i Västerbottens län samt i små och medelstora vattendrag i sydvästra delen av Västerbottens län och i norra Jämtland har SMHI utfärdad varning för höga flöden.

Författare: TT
Publicerad 17 maj 2010 17.34
Uppdaterad 17 maj 2010 17.34

Sverige
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu