Sverige.
Fler dietister ska hjälpa överviktiga skåningar att gå ner i vikt. Minst sju dietister får nytt arbete i regionen. – Vi har bekymmer med fetma, men också med undernärda äldre, säger Gilbert Tribo (FP).

Skåne har större andel feta och överviktiga än genomsnittet i Sverige. I fjor fetmaopererades cirka 800 patienter i Skåne och i år ligger antalet på samma nivå. Ändå är operationskön lång.

Vi ligg er högst i landet när det gäller fetmakirurgi, men vi måste se till att hjälpa människor med övervikt innan de behöver en operation. Ju tidigare man bryter utvecklingen, med hjälp av dietister, feedback och coachning, desto bättre är det, säger regionrådet Gilbert Tribo (FP).

Under 2012 utökas dagens 15 dietister i Skånes primärvård med ytterligare 7-8 tjänster. Dietisterna finns på vårdcentraler runt om i Skåne och i arbetsuppgifterna ingår att stötta och utbilda personal på offentliga och privata vårdcentraler. De har också egna patienter.

– Det finns både gamla människor som dör av svält och feta som dör i följdsjukdomar till fetman. Kosten är en viktig hälsofråga och där har vi mycket arbete kvar att göra i regionen, säger Gilbert Tribo.

Satsning en i Region Skåne kostar 4,5 miljoner kronor i år.

– Vi får större möjligheter att träffa enskilda patienter, även inom barn- och mödrahälsovården. Förhoppningsvis kan vi bättre ta hand om patienter som har blivit fetmaopererade, och andra överviktiga som av olika skäl inte blir opererade, säger Ewa-Marie Johannesson, chef för dietisterna på vårdcentralerna.

Region Skåne har även dietister anställda på sjukhusen och inom barnhabiliteringen.

Författare: Sara Håkansson
Publicerad 16 januari 2012 06.31
Uppdaterad 16 januari 2012 06.31

Sverige
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu