MALMÖ. Torgny Jönsson sitter inlåst på Kumlaanstaltens säkerhetsavdelning, dömd till sju års fängelse för ekonomisk brottslighet.
Men med papper och penna försöker han sänka den gigantiska utredningen mot honom. I hopp om att så småningom få resning. Att slippa fängelse.
Just nu granskar riksenheten för polismål en detaljerad polisanmälan från Torgny Jönsson om åklagare Bresman, som fick honom dömd.
Jönsson menar att åklagare Bresman:
Ska ha förstått att ett av vittnena ljög.
Lämnade oriktiga uppgifter om utredningens storlek så att Jönsson inte fick extra tid att förbereda sitt försvar.
I efterhand ha påstått att Jönsson använt en typ av bedrägeriupplägg som utredningen motbevisat.
Åklagare och utredare vid riksenheten för polismål kontrollerar nu om Jönssons faktauppgifter stämmer.
Inom kort beslutar åklagaren om ekobrottsåklagare Bresman ska förhöras.
Alltsedan Torgny Jönsson dömdes till sju års fängelse i november 2009 har han stridit i flera instanser. Några fall har han förlorat. Men i det tysta har han nått två framgångar.
I somras kom hovrätten fram till att Ekobrottsmyndighetens två huvudutredare mot Jönsson gjort sig skyldiga till ”straffbar oaktsamhet”. Utredarna lämnade felaktiga uppgifter till en person som ansågs ha blivit lurad av Jönsson. Domstolen såg händelsen som mindre allvarlig och utdömde inget straff.
Ett vittne dömdes i december förra året till en månads fängelse för att ha ljugit i rättegången.
Ytterligare processer väntar.
Torgny Jönsson vill få samma vittne dömd för grov mened – han ljög enligt Jönsson på ytterligare tre punkter. Hovrättsförhandling hålls i veckan.
Tingsrättens dom mot vittnet gör att vittnet själv kan dömas för bedrägeri. Vid fällande dom slås fast att vittnet i själva verket var Jönssons kumpan. Rättegång väntar efter nyår.
Advokat Jonas Carlsson, som har följt Jönssons egna processer, anser att domen mot vittnet slår tillbaka på åklagarna vid Ekobrottsmyndigheten.
Där valde tre åklagare att inte åtala vittnet efter en anmälan från Jönsson – vilket alltså var felaktigt.
– Om man ska uttrycka sig milt är det pinsamt, säger Jonas Carlsson.
Därutöver väntar Jönsson på besked från Europadomstolen. Han och advokaten har klagat på att de inte hade chans att fråga ut ett vittne som hördes i Schweiz, men framförallt på att de inte fick tillräcklig tid att förbereda sitt försvar.
En framgång för Jönsson i det senare fallet kan ensam vända upp och ner på rättegången.
Advokat Jonas Carlsson tror att han verkligen har en chans att få resning – en ny rättegång.
– Frågan är hur många fel en rättegång tål innan man måste ta om den. Om det nu blir tre, fyra eller fem fel som man kommer fram till.
Åklagare Martin Bresman säger till Sydsvenskan att rättsprocessen mot Torgny Jönsson var ”i grunden korrekt” och att Jönssons anklagelser mot honom saknar substans.
Bland annat säger han sig ha redogjort för rätten både skriftligt och muntligt om vittnet E:s ställning.
– Jag har vid huvudförhandlingen uttryckligen frågat [vittnet] om detta så att domstolarna inte skulle kunna missa [vittnets] roll i vilseledandet av åtminstone en av målsägandena.
– Jag har inte haft något intresse i att felaktigt ge [vittnet] högre trovärdighet utan har tvärtom varit angelägen att ge domstolen en så korrekt bild som möjligt.