ANALYS: Om det händer igen kan straffet bli fängelse

Sverige.
Om den 51-årige pappan som natten till den 6 oktober i fjor sköt ner två pojkar i Rödeby begått gärningen i dag hade han kunnat dömas till fängelse. Från den 1 juli 2008 är förbudet mot att döma psyksjuka gärningsmän till fängelse avskaffat.

När justitieminister Beatrice Ask i början av året lade fram lagförslaget blev hon beskylld för populism.

Hennes motivering: Det är stötande för allmänhetens rättskänsla att en person som dödar en annan kan slippa straff.

Enligt de regler som gällde fram till halvårsskiftet – och som tillämpas i Rödebyfallet – är det förbjudet att döma en person som led av allvarlig psykisk störning vid brottstillfället till fängelse. Om gärningsmannen visar sig frisk när rättegången hålls kan han inte heller dömas till rättspsykiatrisk tvångsvård.

Just detta är enligt hovrätten i Malmö fallet med 51-åringen – och därför befrias han från påföljd för sitt brott.

Tingsrätten i Karlskrona gjorde i maj en annan bedömning. Rätten fann då att Rödebypappan inte bara led av en psykisk störning. Ställd inför pojkgänget som trängt in på hans gård och hotade med påkar greps han av panik. När han avlossade sin hagelbössa var hans intellekt satt ur spel. Han hade inte en aning om vad han gjorde. Därför fanns inget uppsåt att döda. Och därför ansåg tingsrätten inte att 51-åringen begått något brott.

Hovrätten slår tvärtom fast att pappan visste vad han gjorde. Han hade därmed uppsåt till dråp mot den dödade 15-åringen och grov misshandel mot den skadade 17-åringen.

Nästa avvägning gäller om pappan handlade i nödvärn. Här slår hovrätten fast att 51-åringen hade rätt att skydda sin familj. Men det våld han använde var orimligt i förhållande till hotet. Alltså ska han fällas för brotten.

Så till påföljden: Rödebypappan led av allvarlig psykisk störning den 6 oktober 2007, men gör det inte i dag. Enligt den gamla lagen får han då inte dömas till fängelse. Samtidigt saknas behov av psykvård.

Det är hovrättens sista bedömning – den om påföljd – som Beatrice Ask lagstiftning möjligen kunde ha påverkat.

De nya reglerna ger domstolen möjlighet att döma en person som var psykiskt störd när brottet begicks till fängelse. ”Synnerliga skäl” måste föreligga.

Göran Nilsson, rättssakkunnig på justitiedepartementet ger två exempel: ”Brottet ska anses ha högt straffvärde. Eller så ska gärningsmannen anses sakna vårdbehov.”

Pappan i Rödeby slipper straff. Men om ett liknade fall i framtiden dyker upp i domstol kan utgången alltså bli en helt annan.

Författare: Olle Lönnaeus
Publicerad 20 november 2008 20.18
Uppdaterad 20 november 2008 23.30

Sverige
Läsarpulsen
Bloggar
Toppnyheterna just nu