Solkurvan fixad på lördagskvällen

Text: Karin Hartley
Publicerad 3 juli 2010 15.42 Uppdaterad 4 juli 2010 8.58

Sverige.
Solkurvor försenade tågen till och från Malmö på lördagen. X2000 gick inte längre än till Lund. Vid niotiden å lördagskvällen rätades den ut och på sändagsmorgonen rúllade tågen som vanligt igen

För andra gången på mindre än en vecka ställde solvärmen till det för tågtrafiken. En solkurva låste på lördagen infarten till Malmö C och gör att endast hälften av spåren kan användas hela vägen fram.

– Nu har vi tre spår i stället för sex, berättade Eva Mathiasson på Skånetrafiken vid 15-tiden på lördagen.

X2000-tågen söderut stannade i Lund, och där fick resenärerna ta annat tåg. De som kom från Ystad fick hoppa av vid Östervärn och bussas till Malmö C.

Det är andra gången på en vecka som solvärmen ställer till det för tågen. Lördagens solkurva bildades på samma ställe som en av kurvorna i tisdags.

– Det är ovanligt att det sker på samma ställe. Men det är inte ovanligt många med tanke på värmen vi har, säger Ola Nilsson, informatör på Trafikverket.

Lördagens solkurva, som upptäcktes vid 15-tiden, reparerades när det svalnat något på lördagskvällen

Solkurvor är utknäckningar eller förskjutningar på spår på grund av solvärme. Den uppkommer när spåret inte kan stå emot krafterna som verkar i spårets längdriktning, enligt Trafikverket.

Större eller mindre text



Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu