Chatt om Stockholm Pride

Text: Sydsvenskan.se
Publicerad 26 juli 2010 21.56 Uppdaterad 2 augusti 2010 1.42

Sverige.
Hela den här veckan pågår Pridefesten i Stockholm. Arrangörerna Lovise Brade Haj och Pär Wiktorsson chattade på Sydsvenskan.se under tisdagen.


moderator:

Hej och välkomna till chatten med Pride-arrangörerna Lovise Brade Haj och Pär Wiktorsson.



Vargen: Varför behövs Pride-festivalen år 2010?
Pär Wiktorsson: Hej! Därför att hbtq-personer fortfarande är en utsatt grupp och vi behöver samlas med våra vänner för att festa och ha roligt, ladda oss med energi och kärlek och föra viktiga samtal.

Sara: Hur tänker ni se till att ni går med vinst i år?
Pär Wiktorsson: Genom det fantastiska utbudet med över 350 programpunkter som vi kan erbjuda våra besökare. En härlig blandning av fest, politik och kultur. Sedan har vi arbetat hårt med både kostnader och intäkter.

Ole: Hej, Hur stor andel av befolkningen är homosexuell, hittar nämligen inga bra siffror på det. Om man vidgar det till att gälla alla som är hbtq, hur många gäller det i så fall? Lycka till med festivalen!
Pär Wiktorsson: Stort tack! Lite svårt att säga och finns nog inte riktigt några bra siffror. Handlar ju väldigt mycket om hur var och en ser på sig själv - vilket är själva poängen med Pride. Att man ska få vara vem man vill och respekteras för sina livsval - oavsett sexuell läggning eller könsidentitet eller något annat. Hos oss samlas massor av olika människor, hbtq-personer och många andra.

Jessica: Är inte 800 spänn hutlöst dyrt?
Pär Wiktorsson: Man får väldigt mycket för pengarna: över 350 programpunkter med fest, politik och kultur och den ultimata festivalupplevelsen med både ett omfattande scenprogram med mängder av artister och så ett tillfälle att njuta av DJ:s, restauranger, utställaraktiviteter, konstutställningar m m. Dessutom finns ett antal rabatter kopplade till festivalbandet.

Sara: Vilka fördelar ser ni med det nya prideområdet vid Gärdet jämfört med Tanto?
Pär Wiktorsson: Fina omgivningar med gräs och vatten, ett mer sammanhållet festivalområde som lämpar sig väl för konserter och utställare - och det är större så vi får plats med fler fantastiska saker.

Vän: Vilket evenemang får absolut inte missas?
Pär Wiktorsson: Hela festivalen är ju ett stort jätteroligt evenemang och för mig personligen är det just kombinationen av fest, konsert, debatt och parad som gör Stockholm Pride så fantastisk. Men schlagekvällen är ju altid lite extra rolig och partiledardebatten på pride house på söndag är ju också helt unik. Och paraden på lördag känns lite som kronan på verket och få absolut inte missas.

Charlotte: Har ni några tips på hur man ska gøra før att få regnbågsfestivalen i Malmø till en lika stor succé som pride har blivit? Lycka till med festivalen!
Pär Wiktorsson: Kanske samla många olika aktörer som vill genomföra festivalen tillsammans? Med Stockholm Pride arbetar organisationer, företag, myndigheter och många enskilda personer. Sedan måste ju varje festival anpassas till sina förutsättningar och jag tror att malmöborna har bäst koll på vad som kan göras i Malmö. Stort tack!

Yvette: Hur gamla var ni när ni kom ut?
Pär Wiktorsson: Hej Yvette, det är lite svårt att säga exakt eftersom det beror på vad man menar med att 'komma ut'. Om du menar när vi berättade för våra nära och kära att vi inte är heterosexuella så var Pär ca 20 år och jag (Lovise) kanske 16. Men ofta kan det j kännas som att man måste komma ut lite varje dag eftersom det alltid är så att folk antar att man är hetero tills man har sagt något annat. Så det är en ständigt pågående process.

Matilda: I juni kritiserades pride i Berlin av Judith Butler för att vara rasistisk och kommersiell. I Sthlm kostar ett festivalpass 800 kr - hur tänker ni kring kommersialism, klass och möjligheten att öppna Pride för människor som inte har så stor inkomst?
Pär Wiktorsson: Vi arbetar hela tiden på att utveckla festivalen. Det är viktigt att så många som möjligt kan vara med i pridefirandet. Vi bygger upp en hel regnbågsstad med vårt festivalområde Pride Park, med omfattande scenprogram, utställare, konst och massor av aktiviteter - och det kostar pengar, men man får också väldigt mycket för de pengarna. Sedan finns det många sidor av festivalen och alla kan t ex delta i vår största aktivitet: paraden. Det kostar också mindre att komma in i vårt seminariecenter Pride House där viktiga politiska diskussioner förs.

Nisse Hult: Är det inte dags att sluta ha festivaler för olika grupper? Vi och dem är ju som tydligast just under pride!
Pär Wiktorsson: Hbtq-personer har mycket gemensamt eftersom det finns en heteronorm i samhället, men den utsattheten delar vi förstås med andra grupper och över huvudtaget är alla som vill fira kärlek och mänskliga rättigheter varmt välkomna till Stockholm Pride. Vi har många olika besökare och volontärer.

Patrik: Hej, en tanke jag har haft är varför pride festivalen är belagd på de mest liberala platserna i sverige. Tanken är väl lika mycket att visa upp sig och väcka disskusion som att ha roligt. Borde inte mittersta pingstKyrke Småland vara en vettig plats för nästa festival där det behövs mer än städer?
Pär Wiktorsson: Hej Patrik. Visst är de så att det kan vara lite enklare att vara öppet icke-heterosexuell i Stockholm än i mindre städer och att Pride därför 'behövs' ännu mer där, men även här finns det ju både diskriminering och hatbrott. Sen tänker vi att pride också fyller en funktion genom att vara just en frizon dit många från hela landet åker för att ladda energin för att kunna fortsätta kämpa i sina hemstäder. Ungefär 40% av våra besökare kommer från platser utanför Stockholm så vi tänker att festivalen lite grann kan vara en pride för hela Sverige. Sen är vi givetvis jätteglada över att se att det växer fram fler och fler lokala pridefiranden runtom i landet och vi tror att vi kan stärka varandra.

PG: Vad har Pride bettytt för HBT-rörelsen i Sverige?
Pär Wiktorsson: Hej! Stockholm Pride är en viktig mötesplats för hbtq-personer och vänner, då vi laddar oss med kärlek och för viktiga samtal. Det är också ett skyltfönster för hbtq-frågor och många olika aktörer kan använda Stockholm Pride för att föra ut sina perspektiv och budskap kring hbtq-frågor. Att denna mötesplats och detta skyltfönster växt tror vi betytt mycket för hbtq-rörelsen, men festivalen har också växt tack vare de framsteg som rörelsen gjort.

G-star: Är kille och gillar tjejer. Är jag välkommen?
Pär Wiktorsson: JA! Mycket välkommen! Pride är en kärleksfestival och vi välkomnar alla som vill vara med och fira kärlek inom och utanför normen. Vi som arbetar med och besöker Pride har olika sexuella läggningar och identiteter. Varmt välkomna!

moderator:

Nu är chatten med Lovise Brade Haj och Pär Wiktorsson över. Tack till alla som ställde frågor.




Större eller mindre text



Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu