Artiklar som berör detta
Sommarskolan är överlag positiv, tycker Jan Björklund.
– Alternativet kan vara ett helt år på individuella programmet. Kan man reparera det på sommarlovet så är det bra, säger han.
Men han är också lite rädd för att det hela kan bli för bra. Att lärare, glada över att eleverna faktiskt tar sig till skolan och faktiskt anstränger sig, tycker att eleverna är värda ett något bättre betyg än de faktiskt kanske skulle ha.
– Risken är att man tullar på kraven, nu sätter vi godkänt fast att det egentligen inte är det. Kravnivåer och kvalitet måste upprätthållas och kunskapsnivåerna måste kollas, säger han.
Från och med i år kommer därför sommarskolan att granskas noggrannare. Skolinspektionen har fått ett uppdrag att granska att de betyg som sätts i nian inte är glädjebetyg, och i det uppdraget ingår sommarskolan.
– Det är lätt att inse risken att eleverna på sommarskolan får glädjebetyg, säger Jan Björklund.
Gymnasieläraren Ita Mesetovic, som undervisat på sommarskolan i fyra år, påpekar att det inte går att komma till sommarskolan och klara kursen om man struntat i ämnet under hela läsåret innan.
– Sommarskolan är till de elever som saknar bara lite för att klara godkänt och som är beredda att slita för det. Läraren måste rekommendera dem. Folk som har struntat i det har inte rätt att komma hit, säger hon.
Det resonemanget grundar sig på att man inte kan läsa in ett helt års undervisning på bara ett par veckor. Det krävs att man följt med under läsåret, och sedan får den sista knuffen på sommarskolan.
– Det kanske känns taskigt men om man inte har läst på ett helt år så klarar man inte det här heller, säger Ita Mesetovic.