Assange vill bo i Sverige

Text: TT
Publicerad 31 augusti 2010 15.38 Uppdaterad 31 augusti 2010 17.03

Stockholm.
Wikileaks grundare Julian Assange har ansökt om arbetstillstånd och uppehållstillstånd i Sverige, uppger Nyhetskanalen i TV 4. Ansökan lämnades in 18 augusti, tre dagar innan brottsmisstankarna mot honom blev allmänt kända.

Med största sannolikhet vill Assange ha uppehållstillstånd i Sverige för att därmed också kunna registreras som ansvarig utgivare för Wikileaks. Organisationen, som nu använder Piratpartiets tekniska resurser för att lägga ut sitt material, saknar i dag utgivarbevis.

– Den som ska vara ansvarig utgivare måste ha åtminstone uppehållstillstånd i Sverige, säger Piratpartiets ledare Rickard Falkvinge. Han har dock inte diskuterat Assanges ansökan om uppehålls- och arbetstillstånd med denne, men vet att Assange har haft för avsikt att söka.

– Jag har satt hans ansökan i samband med att han ville bli ansvarig utgivare, säger Falkvinge.

Gunilla WikströmMigrationsverket berättar för TT att det saknas vissa uppgifter i Julian Assanges ansökan, vilket gör att verket inte ännu kan fatta beslut i ärendet.

– Vad det är som saknas kan jag inte gå in på.

I går kväll förhördes Julian Assange av svensk polis i polishuset på Kungsholmen i Stockholm.

– Jag kan bekräfta att förhör hållits. Min klient säger att han inte har begått något brott, säger Assanges advokat Leif Silbersky till Aftonbladet.

Assange är formellt anklagad för att ha ofredat en kvinna. Claes Borgström, som företräder de båda kvinnor som anmält Assange, har dock krävt att det beslutet omprövas och anser att Wikileaksgrundaren bör delges misstanke om två fall av våldtäkt.

Större eller mindre text



69 läsare har reagerat på denna artikel

41% är glada

10% är likgiltiga

14% är nyfikna

35% är arga


Hur reagerar du på "Assange vill bo i Sverige"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu