Flera hundra drabbade av tågstopp

Text: Ann Gäre och Louise Cronholm
Publicerad 31 augusti 2010 16.52 Uppdaterad 1 september 2010 7.50

Hässleholm.
Sedan klockan 13.20 står tågtrafiken stilla vid Hässleholm. Trafiken både söder- och norrut påverkas.

Anledningen är att en kontaktledning har rasat ner vid Tjörnarp. Resenärerna har fått besked om att bussar ersätter tågtrafiken.

– Problemet är att det bara kommer SJ-bussar. De tar inte med oss som har Skånekort, säger Hans Knutagård vid 16-tiden.

Han var på väg från Kristianstad till Malmö när tåget stannade i Hässleholm.

– Vi blir fler och fler vid stationen allteftersom nya tåg kommer in. Vi får inget veta om vad som ska hända. Inte ens konduktörerna vet något. De skakar bara på sina huvuden, säger han.

Han är irriterad och han är inte ensam. Några hundra människor väntar på att komma iväg och långtifrån tillräckligt med bussar har skickats till stationen.

– Här råder kaos. Ingen personal finns att fråga och eventuella högtalarmeddelanden når inte ut till oss som väntar vid bussarna, säger Hans Knutagård.

15 SJ-tåg och 23 avgångar med Öresundstågen berördes av stoppet.

Prognosen från Trafikverket är att ett spår ska kunna öppna igen vid 19.30-tiden. Båda spåren väntas inte vara i drift igen förrän klockan fem i morgon bitti. Det finns risk för följdförseningar.

– Pågatågen går fram till Höör och vänder sedan. Mellan Höör och Hässleholm är det buss som gäller, säger presschef Ulrika MebiusSkånetrafiken.


På eftermiddagen blev det ytterligare ett tågstopp när en lastbil rev ned en ledning strax utanför Bankeryd i Småland. Omkring 15 tåg på sträckorna Stockholm–Malmö–Köpenhamn och Göteborg–Malmö–Köpenhamn berördes. Enligt Helena Thorsson på Trafikverkets pressjour leddes en del av tågen om men på vissa sträckor ersattes tågen av bussar.

Senare revs ännu en ledning ner i närheten av Falköping, vilket orsakade stopp i tågtrafiken mellan Göteborg och Skövde.

Till Skånetrafikens trafikinformation.

Större eller mindre text



Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu