Artiklar som berör detta
Vad många glömmer i denna debatt, som många tycks vinkla till att vara en protest mot ett socialdemokratiskt styre, är att båda dessa borgerliga damer började sina lagöverträdelser under borgerligt styre. Tänkvärt!/ Fina
Hej Sydis, Jag tycker man borde lägga TV-licensen på skatten istället, om
den nu är så betydande för att SVT ska gå runt. Hade licensen
legat inbakad i skatten hade vi inte behövt en hel inrättning uppe i kiruna
som ska springa runt och se att vi inte fuskar. Jag betaler själv licensen
men jag har full förståelse för dem som inte gör det. /
Johan - Malmö
Hur många i Sverige kan visa upp ett klanderfritt leverne? Börjar man gräva som journalisterna nu gör så kan det inte finnas många, om än någon, som inte har någon prick? Allt beror på att journalisterna nu har bestämt sig för att hitta fel på de nya ministrarna, och det är nog inte slut med detta? Men frågan är om man verkligen skall lägga så mycket nyhetstid på detta? Men så är det tyvärr i Sverige, att det gäller att hitta fel på grannen medan man glömmer bort hur man själv lever och levt! Och sedan kan man inte sluta glädjas över andras misstag! kadeglädje kallas det visst? Ransaka ditt eget samvete du Svensk! En vacker dag blir du kanske minister, och då är det för sent! / Gert P, Malmö
De har inte gjort det som ministrar, utan de har gjort det som vanliga svenskar. Vanliga svenskar gör sånt. Sen kan man förfasa sig bäst man vill över det, det är sant ändå. Ska vanliga svenskar för all framtid hindras från att bli politiker, och ska denna syssla reserveras för en elit av änglar (läs: sossar)? Den enorma skillnaden mellan de nya ministrarna och de gamla är att de nya står för sina gamla misstag, och de berättar dem till och med självmant.
Detta är att ta ansvar! /Tomas G.
Vart är vi på väg om våra förtroendevalda inte respekterar vårt
samhälle som det är uppbyggt. Vi ska inte ha politiker som inte tar sin del
av ansvaret och avstår från att visa respekt för de regler och bestämmelser
dom vill att vi väljare skall respektera. Dom borde själv förstå att inte
tacka ja till sina uppdrag. Hans Hansson
Hej Sydsvenskan
Svart barnpassning i kombination med att inte betala tv licensen trots höga inkomster borde resultera i en Toblerone affär. Berörda ministrar borde ta sitt ansvar och avgå.
Mvh Michael
Hoppas att detta leder till att TV licensen
slopas! Kan inte fatta varför man måste betala för att äga en TV!!!!!!!!! Om
jag spärrar min Tv för Tv program och bara har den till video och DVD så
måste jag ändå betala licens, jag kan inte fatta hur man har kunnat få fram
en sådan lag!
Hoppas alliansen löser detta genom att ta bort licensen, jag betalar licens, men den retar mig och jag vet folk som inte betalar för att de inte tycker sig ha råd, de tittar inte på SVT, de tycker inte det är rätt osv. Det är inte rätt att bryta mot lagar, men visst tycker dom flesta att detta licens påhitt är helt galet!
Slopa licensen nu!
Alexandra i Malmö
Det är ogörligt att den
nya regeringen har ministrar, som anser sig ha rätten att sätta sig över de
lagar och förordningar vi vanliga medborgare har att foga oss efter.
De tre ministrarna, Cecilia Stegö Chilò, Maria Borelius och Tobias Billström, skall omedelbart entledigas från sina ministerposter.
Nils-Åke Lundahl
Kommer ni ihåg Folkpartiets valaffischer om Framtidens Rubriker. Jag upptäckte inte några med de här rubrikerna om obetalda TV-licenser eller svart arbetskraft.
De kanske klistrades upp i Stockholm.
Sofia
Sverige ligger i toppen av listan över länder
med världens högsta skatter. Att inte betala tv-avgift eller "
tv-skatt" till den statliga radion och statliga tv:n, som rimligen
borde kunna finansieras genom den statliga skatten, anser jag vara ett
statement så gott som något.
Att anlita svart städhjälp är fel enligt gällande regler. Men mer fel är det nog egentligen på det samhälle i vilket det är fult och strider mot jantelagen att människor direkt ska arbeta åt andra människor. Mer fel är det också på det skattesystem som inte tillåter folk att anställa någon privat utan att bestraffa med orimligt höga arbetsgivaravgifter och ytterligare skatter. Städhjälpen hade dessutom inte funnits att tillgå för anställning om den socialistiska arbetsmarknadspolitiken hade fungerat och erbjudit andra arbeten.
Man kan inte annat säga än att dessa politiker vågar leva som de lär! Och vågar leva, skulle jag vilja påstå, som stora delar av folket lever. Genom att ta försöka undgå det orimliga skattetryck som finns i vårt land så gott det går. Berörda politiker har inte gjort mer än att sälla sig till det tysta uppror som finns mot de eviga skatterna i vårt samhälle.
/Trött på skenheligheten
Hej
Kan ni journalister sluta upp att klanka ner på den nya regeringens ministrar med oväsentligeter som TV- licenser och barnflickor tack! Det finns mycket den nya regeringen måste ta itu med som har med vår välfärd att göra. Det är beklämmande att DN, SVD SDS mfl seriösa politiskt oberoende tidiningar skriver sån här skvallerpressdynga. Det verkar som man bara vill förstöra politiken med en massa irrelevant tjafs. Om någon är en kompetent minister ska han väl inte behöva avgå för att hon betalat en barnflicka för tio år sen? Det har överhuvud taget inte med saken att göra. Många sossar har ställt till det än värre för den delen. Bodström betalade inte heller tv-licens.
Peter i Malmö
hejsan det är väl bra med en som blev minister och inte betalat sin tv- licens detta hoppas jag leder till att det blir reklamfinansierat. Men detta är inte så fel som Mona Salihn gjorde hon var redan minister. /Gun
Inget är bra, det är uruselt.
Uno
Hej, Cecilia Stegös största problem är inte att hon anlitat svart städhjälp och "avstått" från att betala TV-licens, utan hennes agerande när det avslöjas. Oviljan att förklara sig och avhuggna presskonferenser håller inte för ett statsråd. Av det skälet måste hon avgå.
Fredrik Winge, Trelleborg
Jag röstade bort S för att jag tyckte att de blivit för maktfullkomliga och gjorde vad som helst för att stanna vid makten. Och nu verkar det som vi fått en regering som har några småfifflare som inte är ett dugg bättre. Maria Borelius bedyrade i morse (efter en natt av träning hos en PR-konsult) i TV4 att det inte fanns fler lik i garderoben, men det dök upp ett nytt 6 timmar senare, TV-innehav. Jag kollar klockan och förväntade mig nya "affärer" vid kl 19 ikväll. Men innan dess visade det sig att inte heller Tobias betalt TV-licens.
För några år sedan blev jag hotad med kronofogden av Radiotjänst för att jag inte betalat, vilket jag hade, i tid, dock inte fullt ut. Jag knappade in fel på datorn när jag betalade, och det blev 535 SEK, som jag minns istället för 553. Vår kulturminister får bara en faktura på många årsbelopp för TV innehav i efterhand (undrar om TV-innehavet hade anmälts om hon INTE blivit minister),men med en betalningsanmärkning hade jag varit portad hos alla kreditgivare för en lång tid. Respekten för ovan ministrar har jag tappat, det är möjligt att de är kompetenta men jag ser bara några ynkliga figurer som är beredda att göra vad som helst för att få sitta kvar vid makten. Fredrik, var lite tuff, sparka ut dem, de passar inte i en allians för ett nytt Sverige, den som så många hade hoppats så mycket på.
Mvh/Christer Johnsson
Entlediga kulturministern.
Att bara ha haft svart barnflicka är kanske inte tillräckligt kriminellt för att avgå.
Moderat väljare sen 30 år.
Jag röstade bort S för att jag tyckte att de blivit för maktfullkomliga och gjorde vad som helst för att stanna vid makten. Och nu verkar det som vi fått en regering som har några småfifflare som inte är ett dugg bättre. Maria Borelius bedyrade i morse (efter en natt av träning hos en PR-konsult) i TV4 att det inte fanns fler lik i garderoben, men det dök upp ett nytt 6 timmar senare, TV-innehav. Jag kollar klockan och förväntade mig nya "affärer" vid kl 19 ikväll. Men innan dess visade det sig att inte heller Tobias betalt TV-licens.
För några år sedan blev jag hotad med kronofogden av Radiotjänst för
att jag inte betalat, vilket jag hade, i tid, dock inte fullt ut. Jag
knappade in fel på datorn när jag betalade, och det blev 535 SEK, som jag
minns istället för 553. Vår kulturminister får bara en faktura på många
årsbelopp för TV innehav i efterhand (undrar om TV-innehavet hade anmälts om
hon INTE blivit minister),men med en betalningsanmärkning hade jag varit
portad hos alla kreditgivare för en lång tid. Respekten för ovan
ministrar har jag tappat, det är möjligt att de är kompetenta men jag ser
bara några ynkliga figurer som är beredda att göra vad som helst för att få
sitta kvar vid makten. Fredrik, var lite tuff, sparka ut dem, de passar inte
i en allians för ett nytt Sverige, den som så många hade hoppats så mycket
på.
Mvh/Christer Johnsson
Så förvånad man blir!!
Är det inte dags att kasta ut dessa Överklasstanter som har så dåligt med pengar att de inte kan betala barnflickor eller tv-licens. Stackras dem!! Med en inmkomst på 1,6 miljoner om året och maken som inte betalade utan att hon hade det så tufft att föda 4 barn på 5 år att det inte gick att betala vitt. Det finns mig veterligen preventivmedel om man inte har råd att betala barnomsorg eller om maken ej vill betala. Särskilt dåligt tycker jag att det är av Carl Bildt som jag högaktar som utrikespolitiker att skylla detta på skattepolitken. Vem var statsminsister i början av 90-talet när stackars Maria inte hade så höga inkomster.
Om dessa damer hade betalat vitt hade vi kanske haft några få färre arbetslösa i statistiken och att betala ersättning till. Skärpning!
Anette
Det är skrämmande att så många i Sverige inte
vet vad påföljden för att inte anmäla tv-innehav innebär. Att bli påkommen
med tv utan att inneha licens innebär i princip att du i fortsättningen får
betala licens, som mest kan man få böter. Om brott begåtts så preskriberas
detta inom två år vilket säger en hel del om att detta anses som en ganska
oviktig sak. Min personliga åsikt i denna politiska härva är; varför har
inget negativt kommit fram om några män?!
Ulrika i Malmö
Det är väl som p-böter eller
fortkörning. Den som är utan synd kaste första stenen. Uppenbarligen finns
det många skenheliga radio o TV-reportrar. När handelsministern var
TV-journalist blev hon inte granskad! Vem granskar dem som granskar?
Etermedia redaktionerna upplever nu en baksmälla efter valet och dras med
dåligt socialistiskt samvete att man inte gjort mer för saken. Därför kommer
man nu i fyra år och dammsuga varje borgerlig ministers privatliv och det
kommer att bli många fjädrar som kommer att bli hönor för att inte säga
strutsar.
Hoppas tidningar som SDS kan behålla perspektivet och skriva om sakligheter.
Bosse
Oj vad jag blir trött. Kan inte media focusera på det som är viktigt
exempel vad våra nya politiker skall göra med äldreomsorg, skola och
arbetslöshet etc hur de tänker lösa detta. /Lena Malmö
Det är väl som p-böter eller fortkörning. Den som är utan synd kaste första
stenen. Uppenbarligen finns det många skenheliga radio o TV-reportrar. När
handelsministern var TV-journalist blev hon inte granskad! Vem granskar dem
som granskar ?
Etermedia redaktionerna upplever nu en baksmälla efter valet och dras med dåligt socialistiskt samvete att man inte gjort mer för saken. Därför kommer man nu i fyra år och dammsuga varje borgerlig ministers privatliv och det kommer att bli många fjädrar som kommer att bli hönor för att inte säga strutsar.
Hoppas tidningar som SDS kan behålla perspektivet och skriva om sakligheter.
Bosse
Det är inte OK att smita ifrån tv-licensen. Det är
skandal att ha så dålig moral, att man dessutom är kulturminister och fuskat
sig fram i mer än 16 år och säkerligen fått förfrågningar från Radiotjänst
ett flertal gånger och struntat i det, visar bara på hur lite man egentligen
bryr sig.
En eloge till hennes man som betalade licensen i förra veckan. Det skall vara ordning och reda på ministrar också. Jag vill inte ha fuskande vänner och myglare har jag inget förtroende för alls.
Om man måste anlita svart barnflicka p.g.a vissa omständigheter, så måste det vara mycket tillfälligt. Räknas det som en anställning så måste man betala arbetsgivaravgift mm, det hör till ett anständigt liv att sköta sig och även ta hand om dem man behöver för att hjulen skall gå runt.
Vi skall inte ha fånar som styr Sverige. Kan de inte lagen så ska de lämna över till någon annan och avstå sin lön.
// Ulf
TV-licens är mer att anse som ett straff än en
avgift för något man använder. De program som är värda att betala för kan
man lätt räkna på sina tio fingrar. Jag och många andra har digital-TV,
detta för att kunna få de kanaler som jag vill ha. Givetvis betalar jag för
detta men jag är inte ett dugg intresserad av att betala för något jag inte
vill ha! Med dagens moderna teknik borde det vara enkelt att välja bort
"public service" utbudet och bara betala för det som den
vill ha. Kulturministern har ju med sitt agerande visat vad hon tycker om systemet, sen att hon ar brutit mot en löjlig lag som många med henne gör tycker jag kan kvitta.
Nästa ärende med att inte betala skatt för husnära tjänster. Ge den stackars au-pairen pengarna skattefritt. Det är väl inte värre än andra politikers mygel på diverse resor och liknande!
Mina få ord!
MVH Ulf Bjelkengren
Helt ok – ser det som civil olydnad. Dessutom representerar de ju
partier som kritiserat de system som finns. Värre om Sossarna som försvarar
systemet inte följer det.
/Anna, Malmö
I det
nya Sverige är det stor skillnad på vad en minister eller politiker kan
tillåta sig, i det som fanns före att nya alliansen fick makt, så fick en
politiker hårt känna av sina misstag. Jag minns t.ex hur drevet gick på
grund av ett Toblerone. Skilda synsätt eller hur?
/Kerstin
I ett företag är moralen hos chefen tongivande för de anställda och samma
gäller förstås i ett samhälle. Det bli säkert spännande att se hur många som
utnyttjar möjligheten till att göra som de normgivande och sen tala om
”tidsmaskiner”.
Man kan också använda det gamla uttrycket
att barn gör som föräldrar gör och inte som dom säger.
/Med vänlig hälsning Laial
Jag betalar inte heller ngn
tv-licens, varför skulle jag, svt´s kanaler tittar jag inte på! Har haft
au-pair-flickor, de fick betalt plus kost och logi. hade jag varit tvungen
att skatta för detta hade jag inte kunnat arbeta. kostnaderna hade ätit upp
hela min lön.
/Stina
Om något är olagligt för mig
och ger en påföljd i form av böter, så måste väl samma sak gälla alla andra
oavsett yrke och ställning. Sen kan man ju diskutera om TV-licensen är
rimlig i dag, men så länge dessa regler gäller så är det bara att följa
lagen.
/Ewa-Maria
Blev oerhört förvånad när jag läste
de kommentarer som kommit in från läsarna. Att man tar så lättvindigt på
vissa typer av lagbrott. Speciellt då lagbrotten begåtts av personer som ska
representera Sveriges befolkning. Maria Borelius använde svart arbetskraft
under en tidsperiod när familjen hade 16 miljoner i inkomst. Utifrån den
positionen så ser jag inte Borelius lagöverträdelse som speciellt motiverat.
Att man har åsikter om att man ska sattsubventionera hushållsnära tjänster
eller att tv-licens är förlegat, det har man ha rätt att tycka. Men att inte
följa befintliga lagar är en helt annan sak. Det finns gott om politiker i
detta land som högre moral än vad Borelius och Stegö Chilò har som jag
tycker Reinfeldt kan släppa in istället. Men jag frågar mig också varför
kvinnorna inom politiken oftare blir föremål denna typ av granskning än
männen?
/Lina Klint
Samhällsparasiter!
Politiker som har makten att stifta lagar som man inte följer själv. Hade
det varit vilken privatperson som helst så hade samhället satt dit
vederbörande utan att ge någon andra chans. Fy fan för politiker, det är ju
samma skrot och korn vilken sida man än väljer!
Något av
partierna kallades ”batongpartiet”. De är rätt tysta n
u!
Om sittande regering skall ha något uns av förtroende kvar så bör ju
statsministern ersätta fuskarna och samhällsparasiterna med nya namn!
/ Ola Ingemansson
Jag är kluven på dessa två punkter. Vad
gäller TV-licensen så ser jag det som en giltig sak att inte betala den,
vare sej det är tänkt som protest eller helt enkelt för att man inte anser
sej ha råd med den. Att det är fel att ha TV-licens i dessa tider råder det
inget tvivel om. De som hävdar annorlunda borde ställa sej frågan; Varför
ska man betala flera gånger för nåt som man redan köpt en gång? Man betalar
ju faktiskt för TVn igen! Jag tänker inte gå in vidare på att det är fel med
att ha en TV-licens utan nöjer mej med detta.
Svart barnpassning
är lite mer problematiskt. Jag anser inte att barnpassning ska vara
skattepliktigt, så länge det inte rör sej om en som har det som sitt yrke.
Gör man det som en tjänst för en kompis så ska inte staten vara där och
snoka efter pengar. Har man det som yrke bör man nog själv betala skatten,
inte den som anlitar en. Pengarna ska vara dragna vid betalningstillfället
och den som vill ha sina barn passade ska faktureras av barnpassaren.
/Mvh Carl Hult
Att inte betala skatt - helt i linje med de
gamla moderaterna. Att få avdrag för skatten - och sen försöka strunta i att
betala resterande del - de nya moderaterna. Jag tycker Borelius och Chilo är
samma skrot och korn. Bunt ihop dom...
/"Glad skattebetalare"
Jag trodde i min enfald att alliansen skulle bidra med något nytt och att vi
äntligen blivit kvitt sossemaffian med sina fifflare och översittare. Mitt
förslag, ge henne enkel biljett ut ur riksdagen och kontrollera lite bättre
nästa gång. Dessa typer har vi ingen som hellst nytta av. Best Regards /
Sven-Erik Andersson
Jag är mycket besviken och tycker att
hon skall avgå & även handelsministern .Ministrar skall föregå med
gott exempel och inte syssla med kriminella saker/Fredrik Reinfeldt är för
vek.Inte en bra början för borgelig regering. Känner som att jag röstade
fel. / En som bytte sida
Jäkla tur man inte va
med,o rösta fram dessa rötäggen. Straffa dom lika hårt som vi privat
personer hade blivit.../ Peran
Är en händelse från 1990
talet något som hela sveriges journalistkår skall behöva engagera sig i?
Kanske bra med en minister som vet hur verkligheten ser ut. En annan
minister som inte betalat tv licens är ju bara att bestraffa som vilken
annan medborgare som helst och att fd statsministern överhuvudtaget uttalar
sig bevisar bara att han lider av minnesluckor. Hur orkar Ni dra upp sånt
här? / Mvh Kent Olsson
Att betala TV-licens är något vi alla skulle vägra göra så länge vi
har den socialiststyrda TV-Radioledning vi har, som behandlar svenska folket
styvmoderligt och lägger ner program som är populära och som folket vill se.
Det är väl detta dessa båda damer har insett och handlat därefter. Att man
har granskat Maria som tidigare journalist på SVT är bara fråga om
avundsjuka från andra journalister för att hon har fått detta fina toppjobb!
Dessutom har hon haft denna barnhjälp för 10 år sedan vilket därmed borde
vara preskiberat.
Dessa övertramp har inte skadat någon person, men skall man döma efter det
stora mediaintresset skulle man kunna tro att det var världskrig! /
GP
TV licensen är en förlegad skatt som jag hoppas att
nuvarande regering avskaffar. SVT är redan nu till viss den
reklamfinansierad. Dessutom nu när digitalboxen kommmer att krävas för varje
enskild tv-apparat ges möjligheten att begränsa kanalerna för de som inte
vill se SVT och därmed inte heller vill betala. Svart arbetskraft är något
som ökat under en socialdemokratisk regering eftersom skattesystemet inte
fungerar i praktiken så tar verkligheten över och skapar parallella tjänster.
Se dig omkring, vem känner du som inte anlitat svart arbetskraft? var och varannan i sverige idag kommer dagligen i kontakt med svart arbetskraft. Det är därför hoppet går till en regering som vet hur verkligheten fungerar, och inte som tidigare regering som bara blundar. Bosse Ringholm är kvar i sossemakten...och han som finansminister fuskade ju med att inte själv betala fastighetsskatt. / Anders Norman
Inom politiken finns det gott om girigbukar och fifflare - liksom i samhället i övrigt. Och att genomföra förslaget om skattesubventionerade hushållsnära tjänster med motiveringen att det är så många som anlitar svart arbetskraft är urlöjligt. Tänk om man skulle göra likadant inom andra områden: Det är många som snattar i butikerna - så varför inte ge snattarna rabatt på det stulna? Eller - det finns många fartdårar i trafiken - borde inte dom också få skatterabatt på sina böter?
Och förresten - det finns massor av varor och tjänster som är dyra, så varför inte skatterabatt på lyxbilar och hemmabioanläggningar? I Sverige verkar ju den allmänna mentaliteten vara att var och en inte ska göra rätt för sig - utan det är någon annan som ska betala, via en aldrig sinande offentlig kassako. Är det att förundras över att vi har världens högsta skattetryck? / Stefan Martin.
I åratal har det diskuterats huruvida våra politiker verkligen representerar
den vanliga människan eller inte - och nu när vi äntligen fått några som gör
det säger vissa att de ska avsättas. Trams. Att betala svart för tjänster
och att försöka smita undan tv-licensen är helt normalt för Svensson.
Dessutom borde alliansens väljare instämma helt i att tv-licensen är en
skatt för något många inte utnyttjar, och att skatten för hushållstjänster
är för hög. Nej - om något borde vi applådera våra nya ministrar för att de
visar civilkurage. Ursäkter behövs inte, bara applåder. /
Troed
Jag var med och röstade fram en borgelig regering, gjorde
jag rätt? En förutsättning för att få arbeta som politiker MÅSTE väl vara
att man följer våra regler och lagar?! Att ha politiker som inte följer
regler och lagar, bidrar endast till att vi andra gör detsamma. Vi måste väl
ändå ha politiker som är ett föredöme för hur vi ska leva, eller? //
"Röstade jag fel?"
Helt oacceptabelt men hur Göran Persson överhuvudtaget uttalar sig
efter att i åratal hållt Mona Sahlin, med betalningsanmärkni ngar för
obetalda dagisavgifter, bakom ryggen är en fräckhet av sällan skådat slag./
Jan-Ingvar Jönsson
Detta är verkligen en storm i en ankdamm!
Hur många i Sverige har INTE utnyttjat svarta tjänster en eller många
gånger? Vad gäller TV-licensen betalar jag den av endast en anledning och
det är för att jag annars riskerar åka fast, inte pga något högre moraliskt
ställningstagande. Jag tycker alla ni som är så fruktansvärt indignerade nu
borde ta en allvarlig titt på er själva och rannsaka er väldigt noggrant
innan ni kastar fler stenar! / Hans-Christian Karlsborn
Cecilia S C bör avgå omedelbart eftersom det är hennes ansvsarsområde
- det fräckaste som skett hitintills från politikerhåll och ett hån mot
Sveriges folk. Jämförelser kan ej göras. Jag hoppas journalister i Sverige
kan överge sedvanlig yrkeskollegialitet och driva frågan. /
Sven Henrysson
Allt detta hände innan det blev några politiska
uppdrag. De har uppfört sig precis som " vanligt folk ".
Däremot är det hedersamt att de medger att det har skett, inga sossevalser,
eller Perssonska försvarstal. Att TV - avgiften borde försvinna tycker nog
98 % av befolkningen. SVT kunde spara enorma miljoner, om det slipper skicka
ut hundratusentals brev med räkningar och påminnelser varje år. De borde
istället få sina kostnader från skattemedel. / Wilhelm
Larsson
Det är inte Rainfelds uppgift att ge henne en CHANS som
han kallar det för, utan det är det Svenka folket som skall få säga sitt.
Enl. den uppfattning jag har, så angav sig Aliansen själv för att vara ett
parti som stod för Moral & Etik. Då tycker man som Medborgare att
en som skall sitta på en sådan post som Minister skall bara och inget annat
vara fri från sådanna anklaglser. Och ingen skall behöva ge någon en CHANS.
Att ge henne en CHANS är att ge någon annan på en fängelseanstalten en CHANS
också. Så jag säger att politiker måste sluta med att vara så diplomatiska
av sig, av en enkel orsak: för mycke diplomati leder oftast till lögner i
slutänden. Mitt råd är att vara en Rakryggad ledare istället för en fegis
som gömer sig i Språket(Diplomatin) /Anonym
Det
är helt okej, inget värdigt att föra denna diskussion om. Löjligt och
typiskt svenskt. / Yvonne Sjöbergh
Intet av det. Eftersom De är som vi andra, Svenska medborgare, har De
samma skyldigheter som vi andra att följa lagar och förordningar. Viss De ej
gör så, skall De ha samma straff som vi, "vanliga",
får./ MarieLouice Lirtenius
Att TV-programmen
oftast är usla och att bolaget är uselt skött berättigar ingen att strunta i
avgiften,kulturministern hade ju annars haft en gyllene chans att rensa upp
i dyngan,men då krävs det ju att man har rent mjöl i påsen själv. /
Pär S
Vad hade hänt om det varit du eller jag som betalat svart eller
struntat i tv-licensen? Jo, vi hade blivit åtalade!!!! Visa nu att likhet
inför lagen gäller! Lagar och förordningar måste gälla alla - även politiker
och de med hög position i samhället Angående Reinfelt så bör han nog visa
att han är handlingskraftig och ser till att de 2 som tycker att de står
över lagen försvinner ur regeringen / Forsan
Hur lång är preskribtionstden om man inte betalat arbetsgivaravgift? Vi har
väl rätt så korta sådana i Sverige även för al lvarliga brott? Mona Sahlin
återkom ju snabbt som minister, trots att dagisavgifterna gått till
indrivning och 80 obetalda P-böter visade att trafikregler är något som man
kan sätta sig över som makthavare. Att inte ha betalat TV-licens och få
ansvaret för det som skall finasieras via licenserna, tycker jag är mycket
kränkande. / Per Sillén
Det är inte ok att utnyttja andra människor genom att betala dem dåliga löner. Det är inte ok att betala svart lön eftersom det dels tar den sociala tryggheten från dem som betalas svart dels är ett brott mot staten och alla andra skattebetalare. Det är inte heller ok att smita undan tv-avgiften för det är att lura oss andra som betalar. Det är inte heller ok att tro att man kan komma undan genom att göra avbön. Det som fordras är att man ersätter de man utnyttjat genom att betala avtalsenliga löner i efterskott, betalar in den skatt och de avgifter man fuskat med och tar sitt straff. Sen kan man komma igen. Den som gör rätt för sig och tar sitt straff är ok. / Ingemar Åkerberg
Det är väl bara att betala in för de åren man haft TV som alla andra får göra om de blir påkommna med avgifts-skolk. Annars får man en snigel på ögat.
Det är faktisk helt oacceptabelt att anlita svart arbetskraft. Det verkar
vara OK från regeringens synvinkel att bryta mot lagen bara man inte blir
påkommen, det sänder helt klart ut MYCKET dåliga signaler. Dessutom bygger
det på politikerföraktet än mer. / MVH Mattias Ställborn
Girighet härskar i Sverige och moralen är på väg bort. Blå eller röd, vad är
det för skillnad egentligen? Falska rubiner eller safirer i skattkistan är
alltid utan värde./ besviken lundabo
Det kan inte vara försvarbart att högsta ansvariga för public service struntar i att betala en lagstadgad avgift.
Visst kan våra politiker också göra fel men när det handlar om en medvetet lagbrott under 15 år tycker jag att man tydligt visat att man inte respekterar den lag om tv-avgift som kulturministern skall motivera svenska folket att följa. "Ni skall betala, men jag kan strunta i det" . Rheinfeldt, Låt bilan falla över vår kulturminister.
Svart barnpassning är ganska utbrett. Det som upprör är sättet man försöker släta över och förvanska sanningen. Historien har visat att de makthavare som försöker ljuga sig ut situationer fortsätter med detta. A tt ha befolkningens förtroende är av stor vikt för våra folkvalda. Att ljuga inför journalister och svenska folket är inte hållbart för en minister. / Lasse K
Nej det är inte ok att ha svart barnpassning. Det är heller inte ok att strunta i att betala TV-licensen. Om vår nye statsminister är smart ersätter han omgående de fuskande ministrarna med andra – förhoppningsvis med renare förflutet. / Besviken borgerlig gräsrot.
Jag tycker inte man ske se händelserna med svart barnpassning och obetalda
tv-licenser som något dåligt, snarare visar det att personen i fråga är en
kvinna av folket. För hur många av oss gör eller skulle inte g öra precis
samma sak? Det är bra med politiker som lever i verkligheten och som man kan
sympatisera med.
/Thomas Karlsson
Detta är inte ok!
Detta är direkt kränkande för oss med låg inkomst. Jag har 100 000 i
årsinkomst och betalar både dagis avgift och Tv-licens och har aldrig lurat
staten på en krona.
Får dessa 2 ministrar sitta kvar, ja, då är det ju plötsligt ok att anställa någon svart och skippa Tv-licens! För mej känns det enormt kränkande, när vårt lands stadsminister låter dessa sitta kvar.Vad ger det för signaler till svenska folket?
De måste naturligtvis bort med omedelbar verkan! Annars har herr Reinfeldt
verkigen misst sitt förtroende som stadsminister. / Detta är en skandal! Mvh
Suzanne
Det blir ju stora problem om man skall ha hand om
skattepengar pengar och fördela dom, om man inte tycker att man skall smita
från skatt om det går. Jag tycker det är ett moraliskt dilemma. Kan man
själv bestämma när man skall följa dom regler som finns i samhälle? Eller är
det ok att smita från skatt om sossarna styr om man är borglig eller? Kan
sossar inom regeringen kosta på sig att sluta betala skatt? Vill gärna ha
lite feed back på hur dom borgliga ledarna regerat på skandaler inom
sossarna. /Erik Almgren
Hej, nej det är absolut inte ok, men för den skull kan de för modligen
utföra ett bra arbete. Jag tror inte det finns många personer i detta land
som är helt vita. Men jag tycker deras argument är riktigt överklassiga! /
MVH Kicki i Jönköping
Tycker att den där
Chilo är helt fel person på rätt plats. / Martin
% är glada
% är likgiltiga