Malmö-imam bannlyser smällarna

Text: Kinga Sandén
Publicerad 30 december 2006 11.10 Uppdaterad 30 december 2006 11.38

Sverige.
Fyrverkerier och smällare är haram, förbjudna. Under offerhögtiden, som börjar i dag, bör en muslim i stället ge till de fattiga. Det predikade imamen Jonus Latifov under gårdagens middagsbön i Malmös stora moské.

– Kära bröder och systrar. Vi muslimer väntar på bayram och fest, men gör ett stort fel som kastar pengar på raketer till barnen. Hur många muslimer i världen kan fira bayram som vi? Lär barnen att skicka pengarna till någon som behöver dem bättre, sa Jonus Latifov i sin predikan.


Minst en av åhörarna i den fredagsfulla moskén kände sig träffad.

– När jag var yngre smällde jag mycket fyrverkerier, men nu lägger jag hellre pengarna på något vettigt, säger 18-årige Tousif Ali Yousaf från Lund.


Släktingar och vänner till några av de 2000 svenskar som befinner sig i Mecka besökte Malmös stora Moské under fredagsbönen. Foto: Lisbeth Westerlund

För honom blir denna id al-adha unik. För första gången är han inte tillsammans med sina föräldrar.
– De har planerat sin pilgrimsresa till Mecka i tio-femton år men aldrig kommit iväg. Sedan det bestämdes att de skulle åka har det varit en oerhörd energi hemma med mycket glädje och skratt.


Någon gång vill Tousif Ali Yousaf också göra hajj, men nu när han går sista året på naturvetenskapsprogrammet tycker han inte att han hinner med. Föräldrarna, som driver ett taxiföretag, reste förra fredagen från Kastrup.

– De ringer varje dag och berättar att de mår bra. Det hörs på rösterna att de är glada.


I går bad de på Arafat-berget, där profeten Muhammed tros ha hållit sin sista predikan för 1400 år sedan. Den handlade bland annat om jämlikhet mellan fattig och rik och mellan män och kvinnor. Samma sak symboliserar de vita, enkla bomullsdräkter som pilgrimerna bär.


I dag slaktas lamm till minne av att profeten Abraham slapp offra sin son.

Det mesta av köttet delas ut till behövande.

– Vi brukar skicka pengar till våra släktingar i Pakistan i stället. De ger pengarna till fattiga där, eller köper ett lamm och ger bort köttet.


Hemma i Sverige blir det tre dagar av fest, godis, presenter och massor av mat.

Tousif Ali Yousaf, hans två systrar och mormor ska fira tillsammans med bästa vännerna i Malmö.

– Först går vi till moskén, sen åker vi runt och hälsar på vänner, vi sitter kanske 20 minuter på varje ställe.

Ett måste på det pakistanska bayram-bordet är sevian, en söt rätt med nudlar, mjölk och socker.

Tre miljoner vallfärdar till Mecka

Id al-adha eller kurban bayram inleds i dag och firas till minne av att profeten Abraham, gemensam för islam, kristendom och judendom, slapp offra sin son till Gud utan fick slakta ett lamm i stället.

Nästan tre miljoner muslimer befinner sig just nu i Mecka, profeten Muhammeds födelsestad, på vallfärd. Omkring 2000 av dem är svenskar.

Vallfärden, hajj, är en av islams fem grundpelare och en plikt minst en gång i livet för varje vuxen muslim som har råd och möjlighet.

Flera dödsolyckor har skett under tidigare vallfärder. Senast i januari, när minst 345 personer trampades ihjäl i trängseln. Sedan dess har säkerheten stramats upp samtidigt som kvoterna för hur många pilgrimer som får resa till Mecka samtidigt har begränsats.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Malmö-imam bannlyser smällarna"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu