Ökat samarbete ska minska hemlöshet

Text: TT
Publicerad 3 februari 2007 12.21 Uppdaterad 3 februari 2007 14.39

Sverige.
Folkhälsominister Maria Larsson vill ge alla tak över huvudet och minska antalet vräkningar. Men hon tänker inte införa inte något lagligt krav på kommunerna att ordna bostad åt alla.

LINKÖPING. - Vi vill se vad vi kan åstadkomma på frivillig väg först, sade Maria Larsson efter det att hon presenterat sin strategi mot hemlöshet på kristdemokraternas kommun- och landstingsdagar i Linköping.

Nyckeln till att komma åt problemet är samarbete, tror Maria Larsson. I dag ligger det mesta av ansvaret på kommunernas socialförvaltning, men enligt Larsson många fler aktörer måste dras in i arbetet - och det på fler nivåer än det kommunala.

Under en vecka i april 2005 var runt 17 800 personer hemlösa, enligt Socialstyrelsen. Ungefär en tredjedel av dem var föräldrar, 3 600 sov ute, på härbärge, camping eller hade annat tillfälligt tak över huvudet, två tredjedelar hade missbruksproblem och en tredjedel hade psykiska problem.

Dessutom drabbas minst 1 000 barn av vräkning varje år.

- Det är en alldeles förfärlig siffra, säger Maria Larsson.

Hon vill se ett långsiktigt arbete för att förebygga att vräkningar överhuvudtaget sker. Regeringen ska bland annat se över lagstiftningen när det gäller försäkringskassans möjligheter att i vissa fall betala ut bostadsbidrag direkt till socialnämnden och att betala ut ekonomiskt bistånd direkt till hyresvärden, eftersom de flesta vräkningar beror på att hyresgästen missat att betala hyran.

Andra delar i strategin är att förbättra boendesituationen för personer som kommer ut från fängelser, behandlingshem eller olika stödboenden. Målsättningen är att fler ska ha en bostad ordnad och slippa hamna i hemlöshet.

Folkhälsoministern vill också att det ska bli lättare för människor som har fått en lägenhet genom socialtjänsten eller har någon form av försöksboende att få ett förstahandskontrakt. Till exempel bör man titta på om olika typer av försörjningsstöd ska kunna accepteras som inkomst.

Regeringen avsätter 66 miljoner kronor till arbetet med strategin under de kommande tre åren. Pengarna ska fungera som smörjmedel för att ta fram statistik och utveckla arbetsmetoder på området.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Ökat samarbete ska minska hemlöshet"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu