Sd ställer in - danska hotellet drar sig ur

Text: Niklas Orrenius
Publicerad 21 april 2007 12.22 Uppdaterad 21 april 2007 15.16

Sverige.
Sverigedemokraternas riksårsmöte nästa helg skjuts upp till efter sommaren. Indikationer om våldsdåd från vänstergrupper gör att det danska hotell där Sverigedemokraterna skulle ha hållit sitt riksårsmöte nästa helg drar sig ur uppgörelsen.

Martin Dyrholm, vd för hotellet Hvide hus i Køge utanför Köpenhamn, säger till Sydsvenskan att han inte tänker ta emot Sverigedemokraterna, trots att de redan har betalat hyran för konferensanläggningen.

- Vi måste tänka på våra gästers säkerhet - även Sverigedemokraternas. Vi har fått flera allvarliga indikationer på att det finns en stor risk för våra gäster om mötet blir av.


Sd:s partisekreterare Björn Söder är djupt besviken och vill nu stämma Hvide hus.

- Vi har betalat in 233 000 kronor till hotellet, och dem får vi kanske tillbaka. Men vi har hundratals medlemmar som köpt flyg- och tågbiljetter till Danmark, och de pengarna vill vi också ha.


Hotellet har inget emot Sverigedemokraterna, poängterar Martin Dyrholm. Men efter kontakter med danska säkerhetspolisen förstod hotelledningen att ett möte med sd skulle innebära tung polisnärvaro eftersom det fanns en hotbild mot partiet.

- Det går inte an, säger Dyrholm.


Han vill inte svara på om hotellet fått konkreta hot. Men de indikationer om våld som Dyrholm talar om kommer från fler källor än polisen.

- Och jag vill poängtera att detta är vårt beslut - inte polisens, säger Dyrholm.


Björn Söder kommer omedelbart att låta jurister titta på möjligheterna att stämma hotellet.

- Jag hade förväntat mig att Danmark skulle stå upp lite mer än svenska konferensarrangörer.


Sverigedemokraterna har tidigare varit inbokade hos konferensarrangörer i Norrköping och Saltsjöbaden, men de har dragit sig ur av säkerhetsskäl.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Sd ställer in - danska hotellet drar sig ur"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu