Vapenexporten splittrar regeringen

Text: Olle Lönnaeus och Niklas Orrenius
Publicerad 14 oktober 2007 1.30 Uppdaterad 14 oktober 2007 23.31

Sverige.
På papperet ska Sverige inte exportera vapen till länder i krig eller till diktaturer. I verkligheten skeppas tonvis med svenska vapen till exempelvis USA och Pakistan. Alla blickar riktas nu mot regeringen, som måste peka ut en riktning för framtida vapenexport, men regeringen är djupt oense i frågan.

Regeringen är djupt splittrad i synen på svensk vapenexport. Maud Olofsson (c) vill lätta på reglerna och ta större hänsyn till industrins behov.

– Vi bör modernisera lagstiftningen, säger näringsministern.

Men folkpartiet vill tvärtom strama åt reglerna. Och kd vill inte ändra något alls.


Svenska företag får enligt lag inte exportera krigsmateriel.

Trots det har försäljningen till utlandet ökat dramatiskt – inte minst efter USA:s invasion av Irak – och passerade förra året tio miljarder kronor.

All export bygger på de undantag som riksdagen beslutat om i sina riktlinjer till kontrollmyndigheten ISP (Inspektionen för strategiska produkter).


Där sägs att tillstånd till utförsel av krigsmateriel bara får ges om det är bra för försvaret eller Sveriges säkerhetspolitiska intressen.

Riktlinjerna slår också fast att vissa länder inte bör få köpa svenska vapen:

Stater som befinner sig i krig eller väpnad konflikt. Och stater som kränker mänskliga rättigheter.


Men som Sydsvenskan visat i tidigare artiklar rimmar verkligheten illa med regelverket.

Saab Bofors Dynamics exporterar flechettegranaten ADM 401 på specialorder från USA. Det svenska försvaret tänker inte köpa ammunitionen. Och något svenskt säkerhetspolitiskt intresse är svårt att se.


Svenska företag säljer massor av krigsmateriel till USA, vars trupper är indragna i dagliga strider i Irak. Med BAE Systems Bofors gps-styrda granat Excalibur tog amerikanerna i somras livet av den påstådde al-Qaida-ledaren Abu Jurah.

Sveriges regering har ingått ett militärt samarbetsavtal med Saudiarabien, som har ett svårslaget rekord vad gäller kränkningar av mänskliga rättigheter. Saab Microwave Systems förhandlar nu om försäljning av den flygande stridsledningscentralen Erieye och BAE Systems Hägglunds har fått ISP:s tillstånd att visa upp granatkastarsystemet ”Amos” i den saudiska öknen.


För två år sedan överlämnade regeringens utredare Anders Svärd (c ) ett förslag till dåvarande infrastrukturminister Ulrica Messing: Krut (Krigsmaterielutredningens betänkande).

Svärd ville tala klarspråk.


Han ville slå fast att export inte bara ska tillåtas av säkerhetspolitiska skäl. Utan också om det är bra för den svenska industrin.

Dessutom ville Svärd lätta på förbudet att exportera till länder som kränker mänskliga rättigheter. I hans förslag till riktlinjer står bara att mänskliga rättigheter ska ”beaktas”.


Men Svärds utredning hamnade i skrivbordslådan. Den socialdemokratiska regeringen kunde aldrig bli eniga om hur en proposition skulle se ut.

– Vi hade stora diskussioner om vad den propositionen skulle innehålla och därmed sköts det på framtiden, säger socialdemokraternas utrikespolitiske talesman Urban Ahlin.


Nu har alliansen ärvt frågan. Och den är djupt splittrad.

Centern vill fullfölja Krut-utredningen pragmatiska linje – och anpassa regelverket till verkligheten.

– Vi tycker att man bör modernisera lagstiftningen och göra den mer anpassad efter hur det ser ut i dag, säger Maud Olofsson.


Är det hyckleri att säga att man inte ska sälja vapen till länder som krigar eller kränker mänskliga rättigheter – och samtidigt exportera till USA och Saudiarabien?

– Jag skulle kanske inte kalla det hyckleri. Men över tid har tillämpningen av regelverket förändrats. Då finns det anledning att ha en diskussion om det inte bör förnyas, säger näringsministern.


Allan Widman, folkpartiets man i försvarsutskottet, håller med om att verkligheten inte stämmer med reglerna.

– Vi tycker oss se en skillnad mellan hur lagen ser ut och hur den tillämpas, säger han.


Men folkpartiet vill tvärtemot centern skärpa regelverket för att slå fast att Sverige tar moraliskt ansvar för i vilka länder svenska vapen hamnar.

– Vi vill att respekten för mänskliga rättigheter ska väga tyngre. Och vi vill dessutom ha ett uttryckligt demokratikriterium i riktlinjerna, säger Allan Widman.


Alf Svensson – kd:s ledamot i utrikesutskottet – står för en tredje linje inom alliansen: han vill inte ändra lagen alls.

– Den här debatten kommer vi aldrig ur, oavsett vilken lagtext vi har. Man kan använda ordet hyckleri, men man kan också tala om en gråskala. Det mesta här i världen är varken svart eller vitt, utan grått.


Alf Svensson exemplifierar med USA:s krig i Irak. Sverige måste ha frihet att fortsätta sälja vapen till USA, trots att det egentligen är emot vad lagen säger om att Sverige inte bör exportera till krigförande länder.

– Vi är så beroende av USA. Man kan inte ha en fyrkantig och konkret lag och försöka pressa ner verkligheten i den, säger Alf Svensson.


Krut-utredningens förslag om att export ska kunna ske enbart för att den gynnar industrin sågas dock av Alf Svensson.

– Det är inte fel att gynna industrin, men de försvars- och säkerhetspolitiska intressena måste finnas med. Båda hjulen behövs, säger Alf Svensson.


Så vems linje ska vinna? Hur ska regeringen kunna enas om en proposition när viljorna spretar så?

– Vi ser med spänning fram emot hur regeringen ska hantera frågan. Det borde komma en proposition snart, säger Urban Ahlin (s).


Försvarsminister Sten Tolgfors (m) är irriterad över socialdemokraternas otålighet. Som handelsminister hade han fram till för en månad sedan Krut-utredningen på sitt bord – nu är den hans efterträdare Ewa Björlings sak.

– I en interpellationsdebatt ställde socialdemokraterna krav på att ”nu måste en proposition komma”. Då svarade jag: hur kommer det sig att den här kritiken kommer efter valet när ni hade alla möjligheter att själva lägga fram något före? säger Sten Tolgfors.


Han antyder att en proposition kan dröja.

– Det pågår en beredning. Det är rimligt att vid ett regeringsskifte måste den nya regeringen få tid att jobba sig igenom frågan.


Under tiden fortsätter lagen att gälla: Sverige bör inte bevilja tillstånd till att sälja vapen till länder som ligger i krig eller kränker mänskliga rättigheter.

På papperet åtminstone.

I den riktiga världen skeppas tonvis med krigsmateriel till länder som USA, Pakistan och Saudiarabien.


Maud Olofsson (c), näringsminister:
Är det hyckleri idag, hur vapenexporten fungerar?
– Jag skulle inte vilja kalla det hyckleri. Men över tid har tillämpningen av regelverket förändrats. Och då finns det anledning att ha en offentlig och öppen diskussion om regelverket behöver förändras.
Tycker du att Sverige ska sälja vapen till Saudiarabien?
– Nej, vi har varit kritiska till det.
Det finns ett samarbetsavtal med Saudiarabien som alliansregeringen förvaltar?
– Jag har inga detaljer i detta här och nu.


Hans Linde (v), ledamot i riksdagens utrikesutskott:
– Någonstans får man sätta en gräns, och den ska vara tydlig och solklar: Vi ska inte exportera till länder som för krig. Och det är alldeles uppenbart att det som pågår i Irak är ett krig där USA är en av parterna. Om man tummar på reglerna för att USA anses så viktiga för svensk vapenindustri kan man hamna i en negativ spiral – ska vi inte då också exportera till Kina för att det gynnar svensk industri eller ska vi inte sälja till Iran för det kan få lite fart på Jas? Dagens lag är urholkad och fungerar inte. Vi måste få en ny lagstiftning som är betydligt skarpare.


Sten Tolgfors (m), nytillträdd försvarsminister:
Ska Sveriges militära samarbete med Saudiarabien fortsätta?
– Jag har ännu inte gått in i den frågan. Har varit huset i två veckor. Generellt är det så att suveräna stater har självförsvarsrätt, sedan tar svensk lagstiftning sikte på hur materielen kan användas i respektive land. Det innebär att vi inte genomför affärer till alla och överallt, men det finns inte i Sverige svarta listor utan man bedömer varje enskild affär. En av de saker man då tar hänsyn till är hur materielen kan tänkas användas eller påverka situationen i ett land eller en region.


Urban Ahlin (s), vice ordförande utrikesutskottet:
Många talar om den svenska lagen som hyckleri. Håller du med om att det finns en diskrepans mellan verklighet och lag?
– Ja. Vi socialdemokrater har under en ganska lång tid påpekat att vi vill ha en ny vapenexportlagstiftning. Det är mycket som har hänt sedan den senaste uppdateringen skedde. En del är att vapnen idag görs tillsammans med andra försvarsindustrier, så det är svårt att säga om det är en svensk produkt eller en utländsk produkt. Vi behöver få en lagstiftning som tar hänsyn till dagens verklighet.


Peter Rådberg (mp), ledamot försvarsutskottet:
– Länder som är i krig ska vi inte leverera vapen till. Regeln är ganska tydlig, men de där orden ”säkerhetspolitiska skäl” drar man alltid till. Det finns en gummiparagraf som alltid används. Lagstiftningen borde skärpas så att den blir tydligare.
Argumentet som används för att exportera till USA är ju att svenska försvaret inte skulle få materiel från USA. Jasplanen skulle bli stående, enligt försvaret.
– Hotbilden är ju noll. Det finns ingen hotbild mot Sverige och då faller de argumenten.


Alf Svensson (kd), ledamot i riksdagens utrikesutskott:
Är det rätt att exportera vapen till det stridande USA?
– Ja, det tycker jag. Vi är så beroende av USA. Vårt försvar, med Jasplan och annat, behöver amerikanska produkter. Ska man ha ett försvar måste man ha vapen att försvara med.
Saudiarabien då?
– Synnerligen diskutabelt. Att Saudiarabien lätt kan få vapen från andra håll är ingen moral som duger. Det är ett land där människor förföljs. Man måste överväga export mycket noga.


Allan Widman (fp), ledamot försvarsutskottet:
Är export till Pakistan OK?
– Nej. Jag tycker inte vi ska exportera vapen till ett land som, om det inte är i öppet krig, åtminstone har åtskilliga frysta konflikter. Dessutom respekterar de inte grundläggande mänskliga rättigheter.
Och Saudiarabien?
– Det är naturligtvis ett land som i ännu högre grad bryter mot mänskliga rättigheter.

Större eller mindre text



4 läsare har reagerat på denna artikel

25% är glada

0% är likgiltiga

25% är nyfikna

50% är arga


Hur reagerar du på "Vapenexporten splittrar regeringen"?

  • Dubbel Moral
  • Sverige är och blir alltid falsk och rasist!!!!!!
  • pedro
  • söndag 14 oktober 2007 kl 02:20

  • Hyckleri!
  • I Sverige finns en DUBBELMORAL vars like man inte kan finna i något annat land i världen! Man säger EN sak men man menar nåt HELT ANNAT! Detta hyckleri där man enligt lag INTE ska sälja vapen till länder som är i krig men ÄNDÅ gör det, visar bara hur SVAG den svenska regeringen är och hur man viker sig för USA's världspolitik! Svenska politiker av idag är en hop svaga individer som inte vågar stå för det de gör. FEGT säger jag bara!
  • Stolt utlänning
  • söndag 14 oktober 2007 kl 06:33

  • Våga stå för exporten!
  • Självklart kan regeringen stå för exporten till USA. I synnerhet bör de säkerhetspolitiska fördelar värderas som det amerikanska beroendet av svensk materiel medför. Hur är inflytandet störst, genom samarbete eller klagande utifrån? Men detta synsätt brukar även det splittra det svenska folket; jmf med debatten vid EU-inträdet.
  • Robby Hood
  • söndag 14 oktober 2007 kl 07:26

  • fel sälja till länder i krig
  • bara för att en del länder i dagsläget inte säger att de är i krig, utan är "medlare" eller gör "preventiva insatser" så betyder inte det att realiteten inte är krig för de drabbade. Det finns inget försvar för att sälja vapen till länder som USA, Saudiarabien, Indien och liknande. Frågan är vem det överhuvudtaget går att sälja vapen till; är inte deras syfte att användas?
  • Josefina
  • söndag 14 oktober 2007 kl 07:54

  • Lägg ner vapenindustin.
  • Dethär landet uppräthöll en vapenindustri därför att vi var neutrala och ville vara oberoende. Det är vi inte längre. Lägg ner industrin. Den är en skandal!! Men sådan är kapitalismen . . . . eller är detta också vänsterns fel??
  • X Ram
  • söndag 14 oktober 2007 kl 09:32

  • Mera arbete
  • Vi bör öka vapenexporten kraftigt då får vi flera arbetstillfällen och länder som krigar får vapen ändå. Läste i tidningen om biståndspengarana till Afrika som allt gått till kriget vad tycker moraldårarna om det då, vi bör med en gång sluta att ge all slag av bistånd och använda pengarna till att i första hand Skola o Sjukvård för det behövs inte va!!
  • Sven Erik Winblad
  • söndag 14 oktober 2007 kl 09:42

  • Granska mer
  • Tack Sydsvenskan för att ni orkar röra i den här "can of worms waiting to be opened".
  • Nunnusen
  • söndag 14 oktober 2007 kl 09:52

  • Sven Erik Winblad
  • Vill du verkligen att vi ska ta emot fler krigsflyktningar för det måste väl bli konsekvensen av ditt resonemang?
  • Ej SD
  • söndag 14 oktober 2007 kl 10:00

  • "vad pinsamt... äckliga vapen"
  • Om man tyckar, att USA förmedelst sitt engagemang i Irak är en krigsförande nation, som skall straffas med svensk vapenstopp, då måste samma bedömning gälla för dom 37 krigsförande nationer i Afghanistan. Fienden er den samma.
  • Nils
  • söndag 14 oktober 2007 kl 10:24

  • Suck...
  • "Saab Bofors Dynamics exporterar flechettegranaten ADM 401 på specialorder från USA. Det svenska försvaret tänker inte köpa ammunitionen. Och något svenskt säkerhetspolitiskt intresse är svårt att se. " Det säkerhetspolitiska intresset är ju ganska uppenbart, dvs. att hålla USA, som sköter vårt kärnvapenparaply, på gott humör.
  • Tänk lite!
  • söndag 14 oktober 2007 kl 10:54