Sahlin vill öppna för tidigare betyg

Text: TT
Publicerad 10 november 2007 11.27 Uppdaterad 14 november 2007 2.00

Sverige.
Socialdemokraternas partiledare Mona Sahlin uppmanade på lördagen partiet att vara öppet för tidigare betyg. Hon vill göra upp med regeringen om betygssystemet.

– Vi måste våga pröva nya lösningar, sade Sahlin när hon talade på partiets förtroenderåd i Stockholm på lördagsförmiddagen.

– Vi vinner inte valet 2010 med samma politik som vi förlorade valet på 2006.


Helgens förtroenderåd ska diskutera och ta ett inriktningsbeslut om en ny skolpolitik för socialdemokraterna. Sahlin hoppades på att få ett tydligt mandat och ett uttalande av partiet så att det blir möjligt för henne att försöka nå en blocköverskridande överenskommelse om betygssystemet.


Sahlin betonade att skolan måste få arbetsro och att det går inte att riva upp betygen varje gång det blir en ny regering. Därför är det viktigt, enligt Sahlin, att socialdemokraterna försöker samtala med regeringen om skolan. Hon påpekade att det vore olyckligt om de borgerliga inför betyg som hennes parti inte kan leva med och känner sig tvunget att riva upp om det blir en valseger.


Frågan om att ha tidigare betyg än årskurs åtta är en kontroversiell fråga inom socialdemokratin. Den borgerliga regeringen vill införa betyg från årskurs sex.

– Jag vet att många här är oroliga för betygen, sade Sahlin.


Hon hävdade att socialdemokratins motstånd mot tidiga betyg handlar om "de gammaldags, relativa" betygen.

– Vi kan inte acceptera betyg som syftar till att gradera barnen inbördes. Det skapar klyftor och kväver barnens lust att lära.


Sahlin talade också för fler och tidigare nationella prov, något som partikongressen sade nej till så sent som 2005. Hon försökte övertyga ombuden om att de nationella proven kan användas för att utvärdera skolor och se vilka som behöver mer resurser. Att skolan behöver mer resurser och att klasserna bör bli mindre är något som partiet sluter upp kring.


Statsminister Fredrik Reinfeldt (m) sade i veckan att det inte är aktuellt att försöka nå en blocköverskridande överenskommelse om betygen. Han hänvisade till att socialdemokraterna inte är färdiga med att formulera sin skolpolitik. Den ska slås fast på partikongressen 2009.


Sahlin försökte vrida det argumentet ur handen på Reinfeldt.

– Jag vill kunna gå härifrån i dag efter en klargörande debatt och ett uttalande som beskriver vår huvudinriktning för skolan, sade hon till förtroenderådets ombud.


Sahlins huvudkrav för att ställa sig bakom tidigare betyg är att skolor inte ska tillåtas att ge betygsliknande skriftliga omdömen redan från första klass.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Sahlin vill öppna för tidigare betyg"?

  • Sent ska syndaren vakna
  • Det är rätt tragiskt att lyssna på SAP som år efter år ägnat sig åt att montera ner kunskapssamhället nu samlas under galgen. Äntligen kanske de förstår att Sveriges framtid inte är beroede av att "Alla ska med".
  • Arne Anka
  • lördag 10 november 2007 kl 20:02

  • Vad denna hycklande partiledning egentligen vill
  • Denna dams hyckleri vet inga gränser. Nu accepterar man tidigare betyg, men man mörkar om att införa 10 årig grundskola, utvärdering (deras namn på skriftligt omdöme) från första årskurs och annat smått och gott källa:http://www.socialdemokraterna.se/upload/Rapporter/Skolr%C3%A5dslagsplattform_071026.pdf Där kan man även läsa om att alla skolor åläggs att sträva efter att öka mängden invandrare, pluggkontrakt, lärare ska tvingas jobba helger och under lov m.m.
  • Asta Kask
  • lördag 10 november 2007 kl 20:54

  • Mer från sossarna
  • Glömde min personliga favorit: "Ska skolresultaten kunna bli bättre måste vi få mer blandade skolor, socialt, etniskt och kulturellt." s 8 http://www.socialdemokraterna.se/upload/Rapporter/Skolr%C3%A5dslagsplattform_071026.pdf
  • Asta Kask
  • lördag 10 november 2007 kl 20:56

  • Det är väl bra?
  • Asta Kask: Är du emot socialt, etniskt och kulturellt blandade skolor? Hur dum får man bli? Tycker du att det är en bra situation med skolor där bara enstaka elever har svenska som modersmål? Tack och lov är samtliga riksdagspartier klokare än så, även allianspartierna strävar efter ökad integration i skolorna.
  • Håkan
  • lördag 10 november 2007 kl 22:23

  • Förstod
  • Tack för länkarna. Jag förstod exakt vad du mena Asta Kask, synd du åkte på ett personangrepp men det är vanligt här.
  • Roger B
  • lördag 10 november 2007 kl 22:49

  • ????
  • Men jag förstod inte. Ingen kan väl tycka att att det är bra med segregerade skolor? Eller har jag missuppfattat Asta?
  • Håkan
  • lördag 10 november 2007 kl 22:52

  • Betyg ska kännas värdefullt
  • Betyg skall vara något eftertraktat redan från första gången det fås. Samtidigt skall det inte vara nedslående och hämmande. Därför skulle det kunna fungera bra att undvika att skriva ut underbetyg. Dvs. tom ruta om det saknas godkänd kunskap i ett ämne. Mer än 3 ej godkända ämnen - inget betyg alls. Då kanske det känns riktigt värdefullt med betyg - det är det senare när eleven söker vidare eller söker arbete. Samtidigt skall eleven ha rätt att välja att gå om 1 eller 2 år.
  • Georg
  • lördag 10 november 2007 kl 23:02

  • Flexibla bra betyg
  • Ge betygen när eleven har alla ämnen godkända och skriv inte ut underbetyg. Då blir dom eftertraktade. Det borde alla partier kunna gå med på för då kan betyg ges flexibelt redan från 3-an till högre klasser.
  • Helge
  • lördag 10 november 2007 kl 23:07

  • Betyg, äntligen!
  • Jag vill ha betyg för jag pluggar! Jag vill söka jobb och studier och i god tid veta min betygsnivå så att jag kan komma in på mitt mål. Nu kan man kanske få ett bevis på allt pluggande och viljan framåt!
  • Ann
  • lördag 10 november 2007 kl 23:08

  • Målättningar och visioner uppfylls (S)ällan
  • Håkan: Jag tycker du ska fråga eleverna på Linnéskolan hur mycket bättre skolresultaten där har blivit av bussningen från tidigare Krokbäcksskolan. Sen borde du ställa dig frågan om fler invandrarelever på en skola verkligen höjer skolresultatet. Det jag vänder mig emot är sossarnas hycklande verklighetsbeskrivning. I övrigt har S(s)nott alliansens förslag rakt av. Det där med mindre klasser och fler lärare ska du nog ta med en nypa salt - sådanna utspel brukar sossarna kalla för målsättningar
  • Asta Kask
  • lördag 10 november 2007 kl 23:46
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu