Ny bojkott av material från SD

Text: TT
Publicerad 14 november 2007 10.13 Uppdaterad 14 november 2007 10.39

Sverige.
Även Svensk Direktreklam har sagt nej till att dela ut Sverigedemokraternas kampanjtidning i Svedala, enligt ett pressmeddelande från Sverigedemokraterna.
Malmö. Tidigare har Posten beslutat att inte distribuera senaste numret av SD-kuriren eftersom den innehåller konstnären Lars Vilks teckning av profeten Muhammed som rondellhund.

Posten ser det som en säkerhetsrisk att dela ut tidningen. Svensk Direktreklam har meddelat att man endast delar ut politisk information åt de nuvarande riksdagspartierna, skriver SD i pressmeddelande.

"Att både Posten och dess främste konkurrent vägrar att dela ut information från ett viss politiskt parti är ett allvarligt hot mot den fria åsiktsbildningen", säger SD:s ordförande Jimmie Åkesson i en kommentar.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Ny bojkott av material från SD"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu