"Lögnaktigt" anser utpekade politiker

Text: TT och Sydsvenskan
Publicerad 6 december 2007 9.06 Uppdaterad 26 februari 2008 13.51

Sverige.
Två kvinnor som i 14-årsåldern ska ha utnyttjats som prostituerade i en bordellhärva på 1970-talet som inbegrep dåvarande justitieministern Lennart Geijer begär en miljon kronor vardera i skadestånd av staten. Dessutom vill de ha en ursäkt.

STOCKHOLM. I går lämnade kvinnornas juridiska ombud Niclas Karlsson in ett krav till justitiekanslern (JK) på en ursäkt och en miljon kronor var i skadestånd från staten.

På en mycket välbesökt presskonferens medverkade även en av de båda kvinnorna, Eva Bengtsson.

Anspråken lämnades in trots att preskriptionstiden gick ut för över 20 år sedan.

- Jag utgår från att staten inte åberopar preskriptionstiden. Det vore synnerligen stötande för den allmänna rättskänslan, säger Niclas Karlsson.

I framställan till JK gör Niclas Karlsson gällande att kvinnorna utsattes för brott som sedan mörklades eftersom förövarna tillhörde makteliten.

JK Göran Lambertz kunde på onsdagskvällen inte bedöma de båda kvinnornas möjligheter att få rätt.

- Jag har inte hunnit sätta mig in i det än. Varken skadeståndsanspråken eller hur man ska förhålla sig till det faktum att preskriptionstiden gått ut, säger han till Sydsvenskan.

Det är oklart hur lång tid beskedet från JK kan dröja.

- Det kan ta tid, men det kan också gå på ett par dagar.

Att skadeståndsanspråk kommer så lång tid efter att preskriptionstiden gått ut är ovanligt, men inte unikt, säger Göran Lambertz. Han tar läkemedlet neurosedyn som exempel, där de som drabbades av fosterskador krävde ersättning först i vuxen ålder.

Enligt Niclas Karlsson innehöll polisens digra utredningsmaterial omkring 70 namn på kunder hos bordellmamman Doris Hopp, som sedermera dömdes till fängelse för koppleri, och som nu är död.

Sedan tidigare har förutom Geijer även de tidigare centerledarna Thorbjörn Fälldin och Olof Johansson pekats ut som sexköpare. De pekas nu ut på nytt i ett brev skrivet av Eva Bengtssons kusin och medklagande. Fälldin har i riksdagen beskrivit uppgiften om honom som sexköpare som lögnaktig.

- Jag fattar inte hur människor kan fabricera sådant här och må bra om natten. Vad är det som pågår i deras själ, i deras huvud? säger Olof Johansson nu och förnekar bestämt all inblandning.

Ove Sjöstrand, en av de två poliser som vid sedlighetsroteln i Stockholm utredde kopplerimisstankarna, säger att åklagaren under utredningen instruerade honom att låta bli att gå till botten med vilka kunder Doris Hopp haft.

- Vi fick bara order att höra ett visst antal kunder och ett visst antal tjejer. Det enda som skulle fram var att Doris Hopp tjänat pengar på det här, och att flickorna tagit emot pengar. Jag kunde inte gå emot det, det var åklagaren som bestämde, säger han.

Större eller mindre text



5 läsare har reagerat på denna artikel

20% är glada

0% är likgiltiga

20% är nyfikna

60% är arga


Hur reagerar du på ""Lögnaktigt" anser utpekade politiker"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu