De hade otur med blåsten idag igen, de cyklande vännerna i Team Solde. Att lägga veckans längsta träningsrunda på söndagen har visat sig vara bara halvbra ur väderlekssynpunkt denna stormiga nästanvår.
Nu återhämtar de sig efter dagens träningspass med finkaffe och croissanter på för dagen stängda kaffebaren Solde på Regementsgatan. Baristan Johan Carlström visar upp skadorna efter sin senaste fallolycka, ett ordentligt skrubbsår och trasiga byxor.
– Jag vet inte hur det gick till, men det är värre än förra gången, då ramlade jag i en buske.
Nu står det två lika i vurpor mellan honom och Anders Jönsson.
Det var här kring baren det hela började.
Lagets vindkänsligaste medlem Dan Stenqvist hamnade i en konversation om Vätternrundan med några gäster som hade kört loppet. Efter en stund blev han själv pigg på att cykla och frågade om inte Johan Carlström också var sugen. Och jo, det var han väl.
Tillsammans fick de ihop ett lag på sex personer, förutom de själva även Matti Andersson, Johan Fernlund, Anders Jönsson, och Erik Abrahamsson.
André Albin som tävlingscyklat i tio år blev också tillfrågad men gillar inte motionslopp. Han fick bli lagets coach.
Nu kör de två träningspass i veckan och pratar om att förlänga rundorna och lägga in ett extrapass.
– Vi har rätt många mil nu, säger Johan Fernlund. Det sägs att man ska ha 100 mil för att cykla 30 och det kommer vi lätt upp i. Man måste ha skaffat sig hård hud på rumpan.
Annat viktigt är rätt kläder och bra mat.
– Man lär sig den hårda vägen att man måste äta och sova ordentligt, säger Matti Andersson.
– Ja, det är grejer man vet om egentligen, men så tänker man att jaja, det går nog ändå, säger Johan Fernlund.
Det är en sak att cykla en träningsrunda på fem mil på släta vägar dagtid och en helt annan att cykla 30 backiga mil med en starttid klockan två på natten, omgiven av över 17 000 motiverade cyklister till.
För att minimera risken att hoppa av i förtid, har de startat en blogg där man kan ta del av lagets framsteg och bakslag.
– Det gör att det blir lite mer allvar, det är ett sätt att inte backa, säger Matti Andersson.
– Och så är det kul att dela med sig, säger Johan Carlström. Dessutom går vårt infoflöde inom laget via bloggen.
Och genom att skaffa sig sponsorer har de gjort det hela ytterligare lite mer seriöst. De säger inte nej till något och blir glada för allt. Hittills har de fått cykelkläder, blogghjälp, frukostflingor, godis och hårvårdsprodukter. Cyklarna har de lånat eller köpt begagnade på nätet.
– Det är kul att det är en materialsport, det kan bli hur dyrt som helst, men vår coach är bra på att hitta budgetlösningar, säger Johan Carlström.
De har alltid med sig extraslang, vattenflaska, pump och ett set med diverse skruvnycklar när de är ute på sina cykelturer, däremot är det inte alla som behärskar det tekniska; Dan kan fortfarande inte byta slang.
När de har berättat för folk om projektet har hälften frågat om det handlar om en trettioårskris, resten tycker bara att det låter tråkigt och en del undrar om de vet vad de ger sig in på.
– Det kan vara årets klyscha, men det är vägen dit som är roligast, säger Matti Andersson.
Teamet bloggar nästan dagligen på teamsolde.blogspot.com.
Anders Jönsson skriver om sina två första vurpor:
”Dagens pass gick bra ända till ca 100 m från min ytterdörr. Ett rödljus
stod i vägen och jag glömde att mina fötter satt fast. Resultat – långsamt
vänstervriden vurpa rakt på höften. Några skratt och sisådär 86 m senare
kommer en bil ut framför oss. Johan Carlström bromsar och således också jag.
Resultat – långsamt vänstervriden vurpa rakt på höften. Tror inte jag blir
Rookie of the year¿”
Erik Abrahamsson avslöjar några av planerna för träningslägret i Borås i
april:
”För att droppa lite tankar runt upplägget kommer fredagskvällen bestå av
vitt bröd, olivolja och vin. Lördagen: fem timmars långpass, föreläsning om
att klä dig rätt, vattengympa/smidighet samt brakmiddag på stan.”
Dan Stenqvist funderar kring användandet av sportdrycker:
”Jag vet att det finns delade meningar om det och om jag inte tar miste är
coach inte särskilt impad av grejer i den här kategorin? Jag själv tycker
det ger en skön mental känsla av att dricka electrolytblandning under passen
plus att det smakar som saft. Saft är gott."
0% är glada
0% är likgiltiga