Svenska och danska Posten slås ihop

Text: TT
Publicerad 1 april 2008 12.09 Uppdaterad 5 april 2008 2.00

Sverige.
Posten och Post Danmark presenterar i dag en avsiktsförklaring om att genomföra en fusion mellan bolagen. Syftet är att skapa en stark nordisk bas och säkra samhällsservicen.

STOCKHOLM. Näringsdepartementet, Danmarks Transportministerium och CVC Capital Partners har undertecknat en avsiktsförklaring om ett samgående mellan Posten AB och Post Danmark. Motivet är att öka konkurrenskraften för att möta marknadens tilltagande utmaningar, heter det i ett pressmeddelande. Därmed säkras förutsättningarna att bibehålla en förstklassig brev- och paketförmedling och möjligheten att nå alla företag och hushåll även i framtiden, heter det.


Det sammanslagna bolaget kommer att ha en årlig omsättning på cirka 45 miljarder och drygt 50 000 anställda. Vd blir svenska Postens vd Erik Ohlsson.

Svenska staten kommer att äga 60 procent av bolaget. Moderbolaget kommer att vara svenskt och huvudkontoret kommer att ligga i Stockholm.

Den traditionella postverksamheten i respektive land kommer att bedrivas i nationella bolag som följer nationell reglering och verkar under samma varumärken som i dag, Posten och Post Danmark.

Samordningsfördelar när det gäller IT , inköp och administration beräknas uppgå till cirka 1 miljard kronor per år. Men det bedöms också finnas omfattande operationella och finansiella synergier inom verksamheten.

Fackförbundet Seko är positivt till beskedet och tror att detta kommer att vara bra för medlemmarna. Också fackförbundet ST är positivt till samgåendet. "De positiva effekterna är ändå klart större än de negativa. Visst kan det bli en del effektiviseringar, men de kommer att vara hanterbara", skriver Kjell Strömbäck, ordförande i ST inom Posten i en kommentar.

Större eller mindre text



4 läsare har reagerat på denna artikel

0% är glada

25% är likgiltiga

25% är nyfikna

50% är arga


Hur reagerar du på "Svenska och danska Posten slås ihop"?

  • april åpril
  • ett 1:a april skämt.
  • 1.a april
  • tisdag 1 april 2008 kl 17:31

  • Aprilskämt?
  • Både Jyllands-Posten och Berlingske Tidene kör denna nyhet. Man kan ju bara beklaga att danskarna nu kommer få samma dåliga postservice som vi har i Sverige
  • Kent
  • tisdag 1 april 2008 kl 18:12

  • Helt klart är posten ett dåligt aprilskämt .....
  • Hela svenska posten är ett stort aprilskämt. Se bara hur man hos posten i Limhamn behandlar sina kunder på Strandhem, snart får vi väl gå och hämta breven hos avsändaren och ändå betala fullt porto.
  • Besviken
  • tisdag 1 april 2008 kl 19:13

  • Den stora frågan
  • är ändå hur de nya postkassarna ska se ut... de lär knappast godta våra gula lådor i danmark... Kan det kanske bli en skånsk flagga av hela detta skämt??
  • Malmö
  • tisdag 1 april 2008 kl 19:17

  • Absolut
  • De har mycket kapital, bra produkter och många bra nätverk och kommer att kunna ge sig in i spelet med resten av Europa på riktigt.
  • Väntar med spänning på utvecklingen
  • tisdag 1 april 2008 kl 20:28
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu