STOCKHOLM. Facket Vårdförbundet anser sig ha allmänhetens stöd för att gå ut i strejk. Det återstår att se hur sympatierna utvecklas om konflikten blir långvarig.
Hur mycket man än anser att sjuksköterskorna är värda betydligt högre löner, tryter måhända tålamodet när operationstiden för exempelvis plågade knän och höfter plötsligt inte gäller längre.
Patienterna kan på sina landstings hemsidor få information om vad som gäller den närmsta tiden.
Region Skåne meddelar att alla med akut vårdbehov ska få det tack vare samordning mellan sjukhus. Patienter vars operationer ställs in blir kontaktade.
Enligt Vårdguiden för Stockholms län finns risk för stängda akutmottagningar. Hemsidan informerar vilka mottagningar som är öppna och stängda dag för dag. Patienter inbokade för operation, behandling eller besök uppmanas att komma som planerat om inte sjukhuset hört av sig. Men risken finns att det ställs in ändå.
Husläkarmottagningar, vårdcentraler, närakuter och psykiatrimottagningar ska däremot vara öppna som vanligt i Stockholms läns landsting.
Strejkvarslet omfattar 3 500 sjuksköterskor i nio landsting, elva kommuner och fyra privata vårdföretag. Men det är oklart hur många sköterskor som kommer att börja strejka på utsatt tid.
Först ska en central nämnd avgöra om de varslade strejkåtgärder som fem landsting anmält är att betrakta som samhällsfarliga, det vill säga att patienters liv och hälsa riskeras.
Nämnden träffas för första gången måndag eftermiddag. Innan nämnden har sagt om de anmälda strejkåtgärderna får de inte inledas.
Arbetsgivarparten Sveriges Kommuner och landsting (SKL) ser Vårdförbundets lönekrav som orealistiska. Enligt SKL fick sjuksköterskorna den högsta löneökningen i vårdsektorn förra året och har haft den näst bästa löneutvecklingen på arbetsmarknaden räknat från 1995.
Vårdförbundet kräver en lägstalön på 22 000 kronor i månaden. Löneökningarna ska vara 1 700 kronor i år och lika mycket 2009.
Lönekraven från medlemmarna är starka och i helgen demonstrerade många sjuksköterskor och sympatisörer på flera håll i landet, bland annat i Stockholm och Göteborg.
En sjuksköterska i landstinget tjänar i genomsnitt 23 800 kronor i fast månadslön och kring 25 000 kronor i kommunal sektor. På en extrainkallad kongress för tre veckor sedan körde medlemmar körde över Vårdförbundets styrelse, som hade accepterat medlarnas första bud.
Medlarna gav på lördagen upp sina försök att få parterna att förhandla igen och på så sätt skjuta upp strejken. SKL och Vårdförbundet står alltför långt från varandra – och dessutom i låsta positioner.
Under söndagen förekom inga kontakter mellan parterna och medlarna, som inte på eget initiativ kommer att försöka medla igen.
Nu är det upp parterna att få bollen i rullning. Problemet är att de är djupt oense om på vilken planhalva den ligger.
Fakta: Sjuksköterskornas löner
En sjuksköterska anställd i landstinget tjänar i genomsnitt 23 800 kronor i månaden.
Barnmorskor ett par tusenlappar mer och röntgensjuksköterskor cirka 24 400 kronor medan biomedicinska analytiker knappt 23 000 kronor.
I kommunal sektor ligger genomsnittslönen för en sjuksköterska kring 25 000 kronor.
Uppgifterna gäller fast månadslön och exklusive chefer.
Vårdförbundet har tackat till ett medlarbud som innehöll löneökningar på minst 4 procent i år, lägst minst 2,5 procent 2009 och minst 2 procent 2010.
Budet innebar också en lägsta lön på 21 100 kronor i månaden efter ett års anställning.
Källa: Vårdförbundet (TT)
% är glada
% är likgiltiga