Det finns flera olika anonymiseringssajter som döljer internetanvändarens ip-adress. En av dem är Dold.se. Trots att FRA-lagen inte träder i kraft förrän vid årsskiftet blev sajten nerringd i förra veckan.
– Det var stor oro bland de som ringde. Väldigt många som ville anmäla sig eller ställa frågor, säger Fredrik Bernsel, affärsområdeschef för IDG online, som står bakom sajten.
Han vill inte berätta hur många som använder sajten, men säger att de har märkt av en stor ökning sedan folk fick klart för sig att det som händer på internet registreras.
– Många tror att e-posttjänster som Hotmail är anonyma. Men även där går det att spåra ip-nummer, säger Fredrik Bernsel.
Den som vill vara anonym loggar in på sajten och öppnar en krypterad förbindelse mellan sin dator och företagets server. När man sedan surfar på internet är det företagets ip-nummer som registreras.
Men Fredrik Bernsel kan inte garantera att övervakarna inte kan knäcka användarens riktiga ip-nummer.
– Det vet man aldrig. FRA avslöjar inte vad de har för utrustning. De kanske har tekniken att läsa det som är krypterat, men den tekniken är i sådana fall inte känd, säger han.
I lagen specificeras att FRA bara får övervaka det som passerar landets gränser. Några av de mest välbesökta sidorna, som MSN, Facebook och olika e-posttjänster har servrar i utlandet. Även om man mejlar någon i samma stad passerar meddelandet gränsen.
Anonymiseringssidorna har fått kritik för att förenkla för brottslingar. Den som vill använda internet till något olagligt kan göra det utan att bli spårad. När polisen söker efter ip-adressen leder den bara tillbaka till anonymiseringsbolagen.
– Vi håller på att utveckla ett system med loggar för att undvika att det missbrukas. Om polisen misstänker grova brott ska de kunna begära ut loggarna och se vem som använde tjänsten vid den tiden, säger Fredrik Bernsel.
Innehållet i mejl går att övervaka även om det inte syns vem som har skickat dem. För att dölja det krävs ett krypteringsprogram, som även det är enkelt att hitta på internet.
% är glada
% är likgiltiga