Åtta år för övergrepp på styvdotter

Text: TT
Publicerad 16 juli 2008 17.36 Uppdaterad 16 juli 2008 17.36

Sverige.
En man som haft minst 300 samlag med sin underåriga styvdotter dömdes i dag till åtta års fängelse. Flickan var åtta år gammal då övergreppen inleddes och är i dag 23 år. Mannen har erkänt en del av övergreppen.

VÄNERSBORG. Vänersborgs tingsrätt dömer den 48-årige mannen från Västsverige för grovt sexuellt utnyttjande av underårig. Mannen ska ha genomfört minst 300 samlag med sin styvdotter under sex års tid, i genomsnitt ett i veckan.


Den utnyttjade flickan var åtta år gammal då övergreppen inleddes och är i dag 23 år. Det var hennes syster som lämnade in polisanmälan.


Styvpappan har erkänt att han utnyttjade flickan under de tre sista åren, men att han slutade för att flickan pratade om övergreppen i sömnen. Rätten skriver i domen att mannen ”på ett fullständigt hänsynslöst sätt missbrukat henne som ett redskap för sin egen sexualitet”. Han ska också betala skadestånd till flickan på en halv miljon kronor.


Sedan lagen skärptes 2005 krävs varken hot eller våld för att ett samlag mellan en vuxen och ett barn ska bedömas som våldtäkt. Maxstraffet är 14 års fängelse.


Men eftersom övergreppen ägde rum på 1990-talet kan mannen inte dömas enligt den nya lagen. Ändå hade åklagaren yrkat på tolv års fängelse – mer än maxstraffet på åtta år för grovt sexuellt utnyttjande av underårig.


Tingsrätten resonerar kring möjligheten att överskrida maxstraffet. Man väljer dock att inte göra det, eftersom hot och våld inte förekommit.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Åtta år för övergrepp på styvdotter"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu