Frukt och grönt odlas med avloppsvatten

Text: Stig Strömkvist
Publicerad 25 oktober 2008 1.30 Uppdaterad 9 januari 2009 2.04

Sverige.
Den ökande importen av frukt och grönsaker däckar allt fler svenskar i matförgiftning. Enligt Livsmedelsverket är den troligaste orsaken att odlare använder avloppsvatten vid bevattningen. – Importörerna måste ställa större krav på kvaliteten, säger Roland Lindquist på Livsmedelsverket.

Andelen personer som rapporterats matförgiftade efter att ha ätit frukt och grönsaker har ökat tre gånger sedan mitten på 1990-talet. Under samma period har importen ökat med omkring 60 procent.


I en artikel i SVA Vet, en publikation som ges ut av Statens veterinärmedicinska anstalt, listar Roland Lindquist och hans kolleger de frukter och grönsaker som orsakar de flesta sjukdomsfallen.


Värst är frysta hallon, följt av groddar och bladgrönsaker.


I hallon har man funnit noro­virus som bara finns hos männi­skan och som sprids via avföring. Men norovirus har också seglat upp som den vanligaste utpekade orsaken till sjukdomsutbrott vad gäller alla livsmedel.

– Den troligaste orsaken till att frukt och grönsaker innehåller norovirus är att de vattnas med avloppsvatten, säger Roland Lindquist.


I groddar är salmonellan ett återkommande bekymmer som inte blir mindre om de importerade fröerna odlas i hemmet. Salmonellan får tvärtom goda betingelser att växa till under groddningen.

– Groddar är ett bekymmer i Sverige eftersom vi äter dem råa, säger Roland Lindquist. I Kina wokar man groddarna och då dör salmonellabakterien.


Enligt Livsmedelsverket har även nya mattrender i Sverige som färska kryddor och bananblad som uppläggningsfat lett till matförgiftningar. För ett par år sedan drabbades till exempel ett större sällskap av salmonella som fanns i färska limeblad i en kycklingmarinad.


Ett annat större sällskap smittades av en kolibakterie då de åt på bananblad. I länder där bananblad är vanliga ångas de i förväg för att minska smittrisken.


Alla sjukdomsutbrott skall dock inte skyllas på importen. För några år sedan insjuknade 135 personer efter att ha ätit svensk sallat som bevattnats av åvatten. Ån rann genom ett landskap med betande kor som spred kolibakterier.


Roland Lindquist säger att de utbrott och sjukdomsfall som rapporteras till myndigheterna oftast är de som drabbar flera personer eller får allvarliga verkningar. Det verkliga antalet kan vara uppemot en halv miljon människor, enligt studier som gjorts.


För att hejda den negativa utvecklingen måste producenter och importörer ta ett större ansvar, enligt Roland Lindquist.

– Framför allt måste de ha kontroll på kvaliteten på sitt bevattningsvatten, säger han.


Men trots ökningen av matförgiftningarna anser Livsmedelsverket att det är viktigt att konsumtionen av frukt och grönt ligger på en hög nivå.

– Om grönsakerna sköljs ordentligt försvinner 90 procent eller mer av bakterierna. Ju mindre mängd bakterier desto bättre står kroppens försvarssystem emot dem, säger Roland Lindquist, chefsmikrobiolog på Livsmedelsverket.

Större eller mindre text



2 läsare har reagerat på denna artikel

0% är glada

0% är likgiltiga

0% är nyfikna

100% är arga


Hur reagerar du på "Frukt och grönt odlas med avloppsvatten"?

  • mat-avlopp-mat-avlopp...
  • Vi har kommit ganska långt från verkligheten om vi inte fattar att näringen måste återföras till maten. Fast det är ju dåligt om smittor också sprids tillbaka.
  • Henrik
  • lördag 25 oktober 2008 kl 07:44

  • Dumma Sydsvenskan
  • Som skrämmer upp vanligt folk. Att ha sådana allmänna rubriker. Svenska Reningsverk har mycket bra koll på sina procedurer och tillverkar slam som passar perfekt för gödsel. Folk blir dock uppskrämda av sådan här sensationsjournalism och bönderna köper dyr gödsel som är tillverkad på industri. Ett steg bakåt i kretsloppstänkandet. Tack för det Sydsvenskan.
  • Christian
  • lördag 25 oktober 2008 kl 08:57

  • Uppmanas man inte kommentera "hur man hanterar frukt o grönt"?
  • och alla börjar genast hoppa på varandra i stället? Här i Sverige är nog faran liten att olika avföringsbakterier/virus återförs till vår föda genom bevattningssystemen, men i fattiga länder som gärna vill få ruljans på sin ekonomi genom export av just grönsaker vet man kanske inte vattenkvalitén? Själv wokar, grillar o ugnsbakar jag mycket - även groddar - har aldrig blivit sjuk hemma. Fick en kraftig campylobactinfektion på Mallorca en gång, på en restaurang....
  • Christina
  • lördag 25 oktober 2008 kl 09:36

  • men christian
  • Nu handlade det ju om importerade produkter? Eller har "Svenska Reningsverk" koll på vad som sker på bananplantagerna i venezuela?
  • alex
  • lördag 25 oktober 2008 kl 10:35

  • Vad är symptomen för matförgiftning
  • Det är nästa artikel för ärade journalist. Så att hypokondriker kan spendera denna helg analyserande sina sjukdomssignaler. Fortsätt så
  • Johan "Aj" Johansson
  • lördag 25 oktober 2008 kl 11:20

  • Alex
  • Det har du helt rätt i men folk läser rubriker/ ingresser och bildar sig en uppfattning. Avloppsvatten � mat = ush. Redan idag finns det skepticism i Sverige beträffande slam från reningsverk och då är det synd att man spär på det genom sådana rubriker. Vi skulle kunna sänka våra kväveutsläpp avsevärt om vi började använda slam från våra reningsverk. Länsstyrelsen har hårda krav på vilka nivåer som får finnas i våra reningsverk. Dock så vägrar iaf. lantmännen. Tråkig från en miljösynvinkel. mvh
  • Christian
  • lördag 25 oktober 2008 kl 11:20

  • sluta skrämma upp folk
  • Är detta ännu ett "smart"drag från svenska bönder,för att få folk att bojkotta importerat!Om Man sköljer/tvättar frukt och grönt,som jag är säker på att de flesta gör,finns ingen anledning till oro.
  • GLÖM INTE MIKAEL
  • lördag 25 oktober 2008 kl 11:45

  • Under 80 talet fick man äta sådana grönsaker prudukter
  • i mitt hemland Iran.Själv har jag fått olika typer magsjuka och slutändan magsår. Om det hade räckt till med magsår då var det OK. Livet blev surt för iranska folket särskild i Teheran. Ohygglig, ohederiga grönsaksodlare. Girigheten ligger bakom detta.Avskyvärd handling.God råd Ett gott råd skjölja noga och tvätta händerna därefter.Själv litar jag inte på allt som säljs i affärena.Tyvärr i alla tider finns det sådana människor.Ena dagen barnen mjölk blandas med cement nästa vuxna.Fyyyyyyy
  • Scarlett
  • lördag 25 oktober 2008 kl 12:03

  • bajstomater
  • när jag var ca 10 år fick jag tomater som smakade som bajs luktar. Det vände sig i magen och jag spottade ut det. Min far skämdes, men jag viskade till honom att de smakade bajs. Vad jag inte visste, var att odlaren hade använt torrdassinnehållet som gödning. Djur äter inte sina rator, varför skulle människan göra det. Fy f..n Äcklad
  • Inga
  • lördag 25 oktober 2008 kl 13:37

  • detta kommer från Livsmedelsverket
  • Detta är inget som Sydsvenskan hittat på. Det handlar ju om en rapport från Livsmedelsverket och den rapporten kommenteras i alla svenska tidningar idag.
  • Eva
  • lördag 25 oktober 2008 kl 14:09
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu