Romersk-katolska kyrkan i Sverige utför cirka 300 vigslar om året.
– Homovigslar är inte aktuellt för oss, oavsett vad politikerna beslutar. Äktenskapet är ett sakrament, som bygger på att paret kan få barn, säger pressekreterare Maria Hasselgren och tillägger att katolska kyrkan inte alls är främmad för att släppa vigselrätten vid behov.
Sveriges Muslimska förbund med 70 000 medlemmar genomför ett hundratal vigslar om året. Imamerna skulle sannolikt vägra viga homosexuella om det kom på tal, tror föreningens ordförande Mahmoud Aldebe.
– Vigseln skulle ändå inte bli godkänd i muslimska kretsar och länder. Det är inget som politiker kan ändra på, det har Gud bestämt.
För Islamic Center i Malmö har homovigslar aldrig varit aktuella. Frågan har aldrig diskuterats, enligt centrets vd Bejcat Becirov.
Pingstkyrkan fick vigselrätt redan 1952. Samkönade vigslar är inget problem, tycker församlingskonsult Kent Cramnell på Pingstkyrkornas vigselnämnd.
– Det är så klart att vi bara viger par med olika kön. Skulle vi tvingas till annat avstår vi hellre vigselrätten.
% är glada
% är likgiltiga