Gäss plågas för att svenskar ska få duntäcken

Text: TT
Publicerad 1 februari 2009 22.32 Uppdaterad 2 februari 2009 22.18

Sverige.
Dunindustrin plågar varje år miljontals gäss. Bristen på dun gör att dunleverantörerna väljer att plocka dun från levande fåglar.

STOCKHOLM. Enligt söndagens Kalla Fakta i TV 4 hamnar dunet till slut i täcken som säljs i Sverige.

Tidigare har flera djurrättsorganisationer uppmärksammat djurplågeriet som ligger bakom mycket av dunproduktionen. Och redan 2001 var frågan uppe i Europaparlamentet och enligt EU:s regler är det nu förbjudet att plocka fåglar levande.

I Kalla Fakta visas en lokal i södra Ungern där ett 20-tal plockare under en dag plockar 4 000 levande gäss. Gässen flaxar vilt med vingarna och skriker ångestfyllt. Filmad med en dold kamera berättar chefen för dunplockningen hur det går till:

– Man binder ihop både fötter och vingar så att fågeln inte ska sparkas och rivas.

Plockandet gör att gässen får decimeterlånga sår som sys ihop utan bedövning. Gässen ägs av slakterier som hyr ut dem till plockningsgårdarna. Där plockas de tre-fyra gånger innan de antingen slaktas eller skickas vidare till en annan gård där de tvångsmatas för gåsleverproduktion.

– Först plockats och sedan tvångsmatats. Det är dubbelt upp som de får lida, det är helvetet på jorden för dem, säger veterinär Johan Beck-Friis i programmet.

Polen, Ungern och Kina står för den största delen av världens dunproduktion. Kalla Fakta har kontaktat totalt 39 producenter från de tre länderna och 90 procent har svarat att de plockar dun från levande gäss.

I programmet visas det hur dunet hamnar i Sverige via mellanhänder i Tyskland och Danmark. Från Danmark säljs dunet till stora svenska kedjor som Sova, Åhléns och Sängjätten.

Både hos de svenska kedjorna och deras leverantör i Danmark sägs det att de inte känner till att dunet kommer från levande fåglar. Men efter avslöjandet har de reagerat och kan tänka sig att sluta sälja dun om de inte vet att det är från slaktade fåglar:

– Kan man inte garantera det kan man inte sälja det, säger Sovas vd Anders Davidsson.

– Om vi inte kan få garantier för att dunet kommer från slaktade fåglar, så kommer vi att avbryta vårt samarbete, säger Susanne Holmberg, inköpschef på Åhléns.

Större eller mindre text



3 läsare har reagerat på denna artikel

0% är glada

33% är likgiltiga

0% är nyfikna

67% är arga


Hur reagerar du på "Gäss plågas för att svenskar ska få duntäcken"?

  • Skrämmande
  • att djur skall behöva bli så grymt misshandlade.Tänk om man skulle rycka av håret på dessa som jobbar där och tvångsmata dom med majsgröt. Hoppas att eu komissionen stoppar all djurplågeri som pågår.
  • Mammy
  • måndag 2 februari 2009 kl 00:18

  • Men
  • Duntäcken och dunkuddar är ju inte ens sköna. Syntetiska material är ju mycket bättre på alla sätt och vis. Väger mindre, lättare att rengöra och klumpar sig inte.
  • Viktor
  • måndag 2 februari 2009 kl 07:42

  • gäss
  • Det var det värsta jag hört.Hade väl inte i min vildaste fantasi kunnat ana detta jävelskap mot Gäss.Vem är detta som kan bära sig så illa åt.Varför har inte detta kommit fram tidigare.Sluta med all djurplågeri.Hur in i h kan ni bära er åt på det viset.Vem är det som säger att människan får plåga djur!? Ska slänga mina dunkuddar och hoppas folk inte köper duntäcke mm.
  • liselotte malmström
  • måndag 2 februari 2009 kl 08:01

  • USCH!
  • Stoppa detta huvudlösa djurplågeri!
  • JR
  • måndag 2 februari 2009 kl 08:33

  • Fruktansvärt!
  • Det jag såg på Kalla Fakta igår, fy f-n alltså. Stackars gäss, att bli behandlade så...totalt ihjälstressade. Bundna ben o vingar och dunet rycks av snabbt som tusan. Det var fruktansvärt att se det, jag var mycket upprörd och förbannar verkligen denna industri och människor som sysslar med sådant djuplågeri. Ni borde skämmas!
  • Jenny
  • måndag 2 februari 2009 kl 08:36

  • till råga på allt
  • inte nog med att de plockas levande...de används för gåsleverproduktion också. bojkotta både dun och gåslever! gåslever är ingen lyx, det är vidrigt.
  • monica
  • måndag 2 februari 2009 kl 08:37

  • Antropomorfism
  • Hur skriker en gås "ångestfyllt"?
  • oo
  • måndag 2 februari 2009 kl 08:58

  • Är ni förvånade?
  • Man behöver inte vara raketforskare för att räkna ut att en levande gås kan plockas fler gånger än en död gås! Förrästen hur många av er går inte omkring med en pälskrage på era Canada Goose kopior med (live-plockad-stoppning, där kragen kommer från en levande hängd kinesisk gatuhund eller katt? Har ni kollat? Själv kör jag bara täckjacka med konstfiber. PS: Man avlivar hundarna med hängning för att pälsen ska stå ut rakare! Fruktansvärt. Tänk vad folk glömmer fort! Källa: reportage på SVT.
  • AnnOrack
  • måndag 2 februari 2009 kl 09:19

  • Till Monica
  • du har mer än rätt,fy-fn.hur är sådana här människor funtadE?Tänkte samma som du innan jag läste din kommentar,inte nog med detta djurplågerihelvete,de ska dessutom plågas för sin gåslever.Hoppas nu bara att det inte skall ta år av sammanträden för att STOPPA detta barbari.
  • karl
  • måndag 2 februari 2009 kl 09:22

  • Parkgäss
  • Kan dom inte ta gässen i Malmös parker? Win-win.
  • LArs
  • måndag 2 februari 2009 kl 09:26
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu