Barbro Jönsson hindrad från att ta emot pris

Text: Daniel Persson
Publicerad 3 februari 2009 21.06 Uppdaterad 4 februari 2009 10.49

Sverige.
I kväll skulle chefsåklagare Barbro Jönsson ta emot pris som "Årets förändrare" av det samhällsliberala magasinet Neo i Stockholm. Men på grund av säkerhetsläget kring hennes person tvingade hon tacka nej till att närvara personligen, meddelade tidningen.

MALMÖ. – Otroligt tråkigt, men samtidigt måste man respektera beslutet när det är personskyddet hos polisen som fattat det, säger Sofia Nerbrand, vd och chefredaktör.

Barbro Jönsson blev i november 2007 utsatt för ett sprängattentat då en bomb exploderade utanför hennes hem i Trollhättan. Åklagaren har sedan dess skyddats av polis.

För lite drygt en vecka sedan anhölls två män från Malmö misstänkta för dådet, men trots att de ännu sitter frihetsberövade bedömer alltså personsäkerhetsgruppen att det inte är lämpligt för Barbro Jönsson att ta emot pris.

- Någonstans är det oroväckande att rättsstaten inte kan skydda en åklagare, säger Sofia Nerbrand, som i stället fick överräcka priset till en kommissarie vid länskriminalpolisen i Stockholm.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Barbro Jönsson hindrad från att ta emot pris"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu