– Vi kommer att kedja fast oss och gör allt vi kan för att stoppa matchen, uppger Omar Rihawi till DN.
Omar Rihawi tillhör varken någon organisation eller något nätverk, utan har på eget bevåg engagerat sig i aktionen mot den stundande Davis Cup-matchen. Han tog för en tid sedan kontakt med nätverket Stoppa matchen och har sedan dess delat ut flygblad till människor i Stockholms innerstad, i vilka han uppmanar folk att ansluta sig till saken.
– Jag tror att vi kan bli 1 000-2 000 från Stockholm och Uppsala som åker buss och tåg till Malmö för att stoppa matchen, säger han till DN.
– Det är bara genom att omvärlden upphör med alla kontakter med Israel som vi kan uppnå fred och en tvåstatslösning, fortsätter han.
Mohanned Yousif, presstalesman för Stoppa Matchen, är optimistisk.
– Vi hoppas att 10.000 ansluter till demonstrationen. Bussar har bokats i Stockholm, Köpenhamn, Göteborg, Helsingborg och Landskrona, säger han.
Han betonar att det är icke-våldsprincipen som gäller.
– Det kanske blir genom att skrika högt så att spelarna störs och inte kan spela sina matcher. Finns det grupper med våld på sin agenda är de inte välkomna, säger han till DN.
% är glada
% är likgiltiga