Dyrare a-kassa nästa år

Text: Mikael Anjou
Publicerad 11 maj 2009 10.38 Uppdaterad 11 maj 2009 10.38

Sverige.
Räkna med höjd avgift till akassan nästa år och det är den ökande arbetslöshetens fel.

Avgiften till de olika a-kassorna följer delvis hur stor arbetslösheten är bland medlemmarna. För nästa år spår regeringen en arbetslöshet på elva procent och tolv procent 2011.

Då ökar risken för att allt fler a-kassor måste ta ut maximal avgift av sina medlemmar. Den rörliga delen är som högst 300 kronor, men ovanpå det läggs en fast kostnad för bland annat administration.

– Det blir väldigt stora höjningar. Jag tror att den stora andelen av dagens a-kassor kommer att slå i taket när arbetslösheten stiger, om den stiger till de nivåer som man förutspår, säger Melker Ödebrink, kanslichef på A-kassornas samorganisation, till radions Ekot.

Särskilt utsatta är LO-förbundens a-kassor, där Ödebrink bedömer att de flesta måste ta ut maxavgiften. Hotell- och restaurangfackets kassa har redan slagit i taket med totalt 415 kronor per månad.

Melker Ödebrink befarar att fler kan komma att lämna a-kassorna när avgiften stiger.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Dyrare a-kassa nästa år"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu