"Jag kan göra skillnad"

Text: Erik Magnusson och Olle Lönnaeus
Publicerad 29 maj 2009 16.19 Uppdaterad 29 maj 2009 16.19

Sverige.
Christian Engström, 49 år, är vice ordförande i Piratpartiet och förstanamn på partiets valsedel i EU-valet. Han är f d folkpartist, bosatt i Nacka och jobbar som programmerare.

Vilken fråga är enskilt viktigast i valet till EU-parlamentet?

"Att slå vakt om det öppna samhällets grundvalar och ett fritt internet. Just nu är det tyvärr alldeles för många initiativ för att minska friheten i samhället och på nätet. Ipred, Acta, trafikdatalagring är bara några exempel. Politikerna vill förvandla internet från en plats där man träffas och delar med sig till ett snabbköp där man tittar och betalar. Samtidigt byggs allt fler system för övervakning och kontroll av oss medborgare. Det är fel väg för Sverige och Europa."

Vilken enskild fråga brinner du speciellt för?

"Friheten på internet. Brevhemlighet, informationsfrihet och yttrandefrihet är grundläggande medborgerliga rättigheter som måste gälla fullt ut även på internet. Upphovsrätten ska inte få hindra vanliga människor från att dela med sig och uttrycka sig. Deltagarkulturen på nätet är något fantastiskt som vi bara sett början på, men den kan bara utvecklas i frihet. Därför måste vi försvara den friheten när den hotas."

Varför bör just du väljas in i EU-parlamentet?

"Jag kan göra skillnad. Vi pirater kan få Europa och Sverige att lägga om kursen mot ett öppnare samhälle med ett fritt internet. Vi har tänkt igenom de informationspolitiska frågorna på djupet och representerar den unga generationens tankar. Det vet politikerna i EU, vad de än säger offentligt. Jag är säker på att kollegerna i EU-parlamentet är mycket intresserade av att lyssna på oss. På så sätt kan vi bygga allianser och få det inflytande som behövs för att få en ändring nere i Bryssel."

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på ""Jag kan göra skillnad""?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu