Emanuel Bergs första SM-titel

Text: Lars Grahn
Publicerad 11 juli 2009 18.00 Uppdaterad 11 juli 2009 18.00

Sverige.
Redan efter fyra av de tretton ronderna i schack-SM anade man hur skulle sluta, och efter första SM-veckan i Kungsör hade Emanuel Berg en rätt säker ledning.

Andra veckan kunde han agera som en Tour de France-ledare på väg mot Champs-Élysées. Han bevakade sin ledning, växlade upp i näst sista ronden när Pia Cramling var på väg att närma sig, och nådde mållinjen först av alla med en stillsam elvadragsremi i slutronden.

Berg vann på 9,5 poäng närmast följd av Pia Cramling 8,5 och Daniel Semcesen 8 poäng. De tre är direktkvalificerade till nästa års SM-grupp i Lund. Det är också vinnaren av Junior-SM, Arash Abdollah Zadehsani, och de två främsta i Mästarelitklassen, Anders Eriksson och Peter Vas.

Större eller mindre text



2 läsare har reagerat på denna artikel

50% är glada

0% är likgiltiga

0% är nyfikna

50% är arga


Hur reagerar du på "Emanuel Bergs första SM-titel"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu