"Hets och hysteri om säkerheten"

Text: Maggie Strömberg
Publicerad 15 juli 2009 6.00 Uppdaterad 14 oktober 2009 18.01

Sverige.
Kritiska röster sätter Stockholmsprogrammet i samma led som FRA-lagen, Ipred­lagen, datalagrings­direktivet och telekompaketet.

– Det finns en hets och hysteri om säkerheten som är oproportionerlig. Vi hoppas att de tänker till innan de skapar ett centralstyrt, alleuropeiskt övervakningssystem, säger Amanda Brihed, ordförande i nätverket Svart måndag, som startade efter att FRA-lagen röstades igenom förra året.

Tillsammans med bland annat Piratpartiet arran­geras en demonstration idag för att uppmärksamma integritetsfrågorna.

En av talarna är Grön ungdoms språkrör Jakop Dalunde. Han menar att Europa är på väg in i ett klimat där myndigheterna målar ut medborgarna som potentiella kriminella.
– Man ska naturligtvis kunna övervaka enskilda individer efter domstolsbeslut. Men jag är rädd att det skapas en bild av att det är nödvändigt med överdriven övervakning, som kan leda till att vanliga människor misstänkliggör varandra.

Både han och Amanda Brihed har svårt att säga specifikt vad i Stockholmsprogrammet som är problematiskt.
– Ett problem är att det är mycket mindre öppenhet och offentlig debatt än vad vi i Sverige är vana vid. När det väl är känt vad som beslutas är det för sent att protestera, säger Jakop Dalunde.

Justitieminister Beatrice Ask (M) menar att mycket av kritiken handlar om det som diskuterades i ett tidigt skede och som inte finns med i det nuvarande förslaget.
– Vi vill att medborgarna ska vara intresserade av EU-frågor, men det är bra om vi kan diskutera utifrån samma faktabas, säger Beatrice Ask.

Hon tycker att det finns ett tydligt fokus på medborgarnas integritet i förslaget till Stockholmsprogrammet.
– Kommissionen föreslår att vi ska arbeta för en informationsstrategi där vi också inkluderar ett förstärkt dataskydd och regler kring vad för typ av information vi får ha och hur den får användas. Det finns ett avsnitt om personskydd, som den europeiska dataombudsmannen också var nöjd med.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på ""Hets och hysteri om säkerheten""?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu