STOCKHOLM. Antalet bekräftade nya fall av svininfluensa i Sverige uppgick förra veckan till 196, jämfört med 170 under veckan dessförinnan. Det totala antalet rapporterade säkra fall är nu uppe i 1 136, enligt Smittskyddsinstitutets senaste influensarapport.
Av förra veckans 196 insjuknade har åtta vårdats på sjukhus, men det har inte rört sig om svåra fall som kräver Ecmo- eller respiratorbehandling.
Av de totalt 1 136 bekräftade fallen har 293 smittats i Sverige och två avlidit i sjukdomen.
Smittspridningen går snabbast i tätorterna, särskilt i Stockholmsområdet där nära hälften, 468, av de smittade finns. Därefter kommer Skåne med 196 fall och Västra Götaland med 166.
Smittskyddsinstitutets statistik omfattar bara fall som bekräftats via laboratorietester, så det verkliga antalet smittade av svininfluensa är sannolikt högre.
Inom ett par veckor väntas svininfluensan nå sin spridningstopp i Sverige.
– Tiden är sannolikt relativt kort innan vi börjar att se de första toppnoteringarna, säger Annika Linde, statsepidemiolog vid Smittskyddsinstitutet under ett seminarium om pandemin arrangerat av tidningen Dagens Medicin.
Hon säger att smittspridningen hittills verkar ha en något långsammare takt än man väntat, jämfört med kurvor från Nya Zeeland. I det landet, som liknar Sverige sett till befolkningstäthet, smittades totalt cirka 11 procent av befolkningen.
– Det är långt mindre än vi hade trott, säger Annika Linde, men tillägger att en andra och kanske större smittovåg sannolikt kommer till våren.
Baserat på siffrorna från Nya Zeeland beräknas cirka 35 svenskar dö i den nya influensan och cirka 90 invånare av 100 000 beräknas drabbas av sjukdom som kräver intensivvård.
– Det är som med väderprognoser, de kan slå fel. Men som det ser ut nu väntar vi oss en ganska liten topp men de unga vuxna kommer att drabbas hårdast.
Även patienter med autoimmuna sjukdomar, som aids, bör vaccineras mot svininfluensan. Det skriver Läkemedelsverket i en ny utvärdering.
Alla personer med nedsatt immunförsvar tillhör de så kallade riskgrupperna. De kan drabbas hårt om de smittas av influensa. Men samtidigt finns en viss risk för att vaccinet kan framkalla oönskade reaktioner som i värsta fall kan vara farliga. Teoretiskt kan vaccinet förstärka den autoimmuna sjukdom som patienten har.
Att döma av studier som gjorts, anser dock Läkemedelsverket att risken är liten. De flesta kan vaccineras utan att deras hälsa försämras. Enda undantaget är patienter som är mycket försvagade av sin sjukdom.
% är glada
% är likgiltiga