Anders Widell, överläkare i klinisk mikrobiologi, är dock kritisk till att det
varken görs några studier på vaccinets effektivitet eller på den tillsats
som för första gången används i ett influensavaccin.
– Det hade varit skönt om vi även fått vaccin utan tillsatsen AS03 så att vi
hade kunnat jämföra, säger Widell. Det är en okänd faktor vilka biverkningar
den kan ge.
Vacciner mot säsongsinfluensa är alltid vältestade innan de distribueras ut till vaccinationscentraler och företagshälsovård.
Testerna tar dock mellan sex och nio månader att genomföra, så när fågelinfluensan för fem år sedan sågs som det globala hotet skapade Europeiska läkemedelsmyndigheten Emea en snabbprocedur.
Läkemedelsbolagen tog då fram ett vaccin mot just fågelinfluensa som genomgick och klarade sedvanliga tester. Vaccinet som ska användas i Sverige godkändes för två år sedan efter att ha testats på 45 000 vuxna personer. Inga svårare biverkningar noterades.
När Världshälsoorganisationen WHO i juni klassade svininfluensan H1N1 som en global pandemi, började läkemedelsbolagen arbetet med att göra om vaccinet mot fågelinfluensan H5N1 till ett vaccin mot svininfluensan H1N1.
Vaccinet mot svininfluensan bedöms alltså utifrån tester av vaccinet mot fågelinfluensa. I bägge fallen har man också använt en tillsats, en adjuvans, som gör det möjligt att späda ut vaccinet och få fler doser.
Under en telefonkonferens mellan experter inom WHO i juni uttrycktes viss oro för att använda tillsatsen i vaccin som ges till barn och kvinnor i tidig graviditet. Erfarenheterna är begränsade, framgår det av protokollet från mötet.
Det tyska nyhetsmagasinet Der Spiegel berättade nyligen att amerikanska myndigheter inte accepterar adjuvans i det inhemska vaccinet.
Anders Widell accepterar beskrivningen att massvaccineringen som ska inledas i
nästa månad är ett försök på hela befolkningen.
– Vi vaccinerar med ett nytt vaccin som till stora delar är utprovat och
säkert. Men om det blir biverkningar som vi inte känt till eller inga alls,
det vet vi inte, säger han.
– Därför måste vi ha kontroll på både verkan och biverkningar.
Anders Widell tvekar inte om att försöket är värt riskerna. Svininfluensan är visserligen inte dödligare än säsongsinfluensan men den slår mot unga friska personer.
Själv ska han vaccinera sig.
Men varför används inte vaccin mot vanlig säsongsinfluensa – som visat sig
säkert hur många gånger som helst – som bas för det nya vaccinet?
– Säsongsvaccinet har en begränsad skyddseffekt och skulle inte bli lika
kraftfullt, säger Anders Widell.
Sven Britton, professor i infektionsmedicin, kritiserade i somras både massvaccineringen och att det är ett oprövat vaccin som ska användas.
”Ger man sig på en monumental massvaccinering [ ...] så bör man vara säker på att vaccinet inte har några allvarliga biverkningar, även mycket sällsynta sådana”, skrev han i en debattartikel i Svenska dagbladet.
Sedan han själv varit ansvarig för en ung man som fick flygas till Århus för
behandling i konstgjord lunga, har han helt svängt om.
– Det är riskfyllt att på kort tid släppa ut ett otestat vaccin till många
människor, säger Sven Britton. Men komplikationerna av svininfluensan kan
vara större än eventuella risker med vaccinet.
% är glada
% är likgiltiga