Hård lobbyistkamp inför Ipredomröstning

Text: Niklas Orrenius
Publicerad 31 oktober 2009 22.17 Uppdaterad 31 oktober 2009 22.29

Sverige.
Under söndagen röstar S-kongressen om integritetsfrågor. Partiet har en alltför naiv syn på övervakning, tycker nätverket Sossar mot Storebror. Samtidigt vimlar kongressen av lobbyister som vill tacka politikerna för Ipred.

När nätverket Sossar mot Storebror håller sitt övervakningskritiska seminarium på S-kongressen reser sig en välklädd man i publiken och begär ordet. Han heter Gerhard Versteegh och är lobbyist för filmbranschen.
– Vi har luft under vingarna nu. Ipred har hjälpt oss något otroligt, säger han.

Nästan samtidigt, i en annan del av den jättelika Älvsjömässan, framträder riksdagsmannen Luciano Astudillo (S) med Malmörapparen Behrang Miri. De talar om nya kreativa företagare. På scenen finns även Per Strömbäck med en mikrofon. Han är lobbyist för dataspelsbranschen.
– När ni ska rösta om Ipred – tänk på att det handlar om jobben. Våra jobb! uppmanar Per Strömbäck ombuden.

Den 1 april trädde Ipredlagstiftningen i kraft i Sverige. Upphovsrättsinnehavare fick rätt att i domstol begära ut identiteten bakom en ip-adress som misstänks användas till olaglig fildelning.

Ipred kritiseras hårt av värnare av integriteten, på grund av risken för läckage av personlig information.

Ännu har ingen fällts enligt Ipred. Men blotta hotet om övervakning fick massor med svenskar att tvärt sluta fildela i april. Gerhard Versteegh visar lyckligt ett diagram i en pärm. Han slår med handflatan på staplarna som visar hur dvd-försäljningen ökat dramatiskt efter Ipred, månad för månad.
– Titta här, bara bam-bam-bam-bam!

Gerhard Versteegh delar ut en grön reklamnål, med en stiliserad uppåtpekande tumme. ”Mångfald Upphovsrätt Yttrandefrihet” står det. Han är på S-kongressen för att ge politikerna sitt stöd.
– Vi vill säga tack. Tack för Ipred!

Sådana ord får Alexandra Einerstam (S) från Stockholm att rysa. Hon är med i Sossar mot Storebror, vill riva upp Ipred och har motionerat om ett stopp för ny lagstiftning som kan komma att kränka människors integritet.

Alexandra Einerstam ser arg ut när upphovsrättslobbyisterna kommer på tal.
– Ipred funkar inte! Hälften av alla svenskar fildelar. Det är förkastligt att kriminalisera människor som laddar ner en film och fyra ljudböcker.

Ännu en lobbyist, Henrik Pontén från Antipiratbyrån, glider förbi. Han är också här för att berätta hur bra Ipred fungerar.
– Det är en myt att vi jagar enskilda små nedladdare. Vi fokuserar på dem som sprider i stor skala, säger Pontén.

På Sossar mot Storebrors seminarium dök bara arton åhörare upp (inklusive lobbyisterna). Alexandra Einerstam och Erik Laakso från Sossar mot Storebror är besvikna.
– Det finns inget parti som har sämre kredd när det gäller integritetspolitiken än vi, säger Erik Laakso.

På väg till integritetsseminariet stöter Sydsvenskan på Malmös starke man Ilmar Reepalu (S). När Reepalu får frågan vad han anser om Ipred skrattar han lite.
– Det vet jag inte. Fråga någon yngre.

Alexandra Einerstam och Erik Laakso suckar när de får höra om Reepalus reaktion. Den är typisk för hur många socialdemokrater tänker kring integritetsfrågor, enligt dem.

Historikern och IT-debattören Lars Ilshammar säger att ett nytt politiskt utrymme uppstått efter att övervakningen ökat efter 11 september 2001, samtidigt som människors oro för att bli övervakade stigit. I Sverige är det nästan bara Piratpartiet som på allvar exploaterat detta utrymme, enligt Ilshammar.
– Det har blivit väldigt tydligt att politiken fått en digital dimension, precis som den fick en grön dimension på 1970-talet. Det parti som inte har den här dimensionen kan vinka adjö till sina väljare, säger Ilshammar.

Lars Ilshammar tycker att en frysning – ett moratorium – av lagstiftning som kan komma att kränka individers integritet är ett bra förslag.
– Det har gått för fort. Det vore bra med en tankepaus nu.

Under söndagen får vi veta om ombuden på S-kongressen håller med honom. Sju motioner föreslår just det.

Debatten börjar klockan nio, några timmar efter att kongressfesten slutat.

Större eller mindre text



0 läsare har reagerat på denna artikel

% är glada

% är likgiltiga

% är nyfikna

% är arga


Hur reagerar du på "Hård lobbyistkamp inför Ipredomröstning"?
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu